Aranyér és mikrobiom: miért kulcsfontosságú a tisztálkodás?

Az aranyér elterjedt betegség, amelyet leginkább életmódbeli tényezők – az ülőmunka, a rostban szegény étrend és az alacsony folyadékbevitel – idézhetnek elő.

Kutatások szerint a betegség gyakoribb a fejlett országokban. Az életmódbeli változások központi szerepet játszanak az aranyér kezelésében. A viszketés, a vérzés és a gyulladt aranyeres csomók, amelyek fájdalmasak lehetnek, megnehezíthetik a mindennapi életet.

Az érzékeny, sérült terület tisztítása, ápolása és az alapos higiéné szükséges ahhoz, hogy ne alakuljon ki fájdalmas gyulladás.

Kerüld a toalettpapírt, ha aranyered van

A vécépapír irritálhatja a végbélnyílás bőrét és tovább rongálhatja a sérült aranyeres szöveteket, akár folyamatos vérzést, viszketést és égést okozhat. A székletürítés utáni tisztálkodásra a legjobb és legkíméletesebb megoldás egy meleg vizes bidé használata. A bidénél történő lemosás csökkentheti a bakteriális fertőzés kockázatát, mert finoman távolítja el a végbélnyílás körül a papírhasználat miatt szétkenődő székletmaradványokat a benne lévő bélbaktériumokkal együtt. A nedves törlőkendők és az illatosított vécépapírok néha olyan vegyi anyagokat tartalmaznak, amelyek irritálhatják a bőrt és fizikai sérüléseket okozhatnak.

Egy tanulmány során közel 8000 embernél vizsgálták az aranyér, az urogenitális fertőzések, valamint a vécéhasználati szokások közötti összefüggéseket. Az egyik következtetés arra mutatott rá, hogy a bidét használók hamarabb fedezték fel az aranyér megjelenését, és a langyos vizes lemosás segítségével jobban tudták kezelni a jelentkező tüneteket székletürítés után. Bár hazánkban kevésbé elterjedt a bidé használata, elgondolkodtató, hogy a japánok 80 százaléka használja otthon, sőt Olaszországban és Portugáliában már 1970 óta kötelező beépíteni az új lakásokba.

aranyér, proctis
A vécépapír irritálhatja a végbélnyílás bőrét és tovább rongálhatja a sérült aranyeres szöveteket.

Életmódbeli tanácsok, amelyek segíthetnek az aranyér kezelésében

  1. Rostok megfelelő bevitele. A székrekedés fokozza leginkább az aranyér kialakulásának kockázatát. Az optimális a napi egyszeri puha, de formált széklet. E cél elérésének legegyszerűbb és legegészségesebb módja a rostdús étkezés.
  2. Probiotikumok használata. A probiotikumok segítenek pótolni a vastagbélben lévő „jó” baktériumokat, és javíthatják a bélrendszer működését.
  3. Hagyjuk a hashajtókat! Néhány hashajtó leginkább irritáló hasmenést okoz, miközben tovább súlyosbítja a székrekedés hátterében lévő problémát és felerősíti az aranyér tüneteit.
  4. Vegyünk meleg fürdőket! A legjobb módja annak, hogy enyhítsük az aranyér fellángolását, ha naponta többször 20 percig fürdünk sima meleg vízben.
  5. Növeljük a folyadékbevitelt! A kellő mennyiségű folyadék segíthet a széklet megfelelő lágyságának kialakításában.
  6. Mozgás. Az is jót tehet, ha aktívak maradunk, és minél kevesebbet ülünk hosszabb ideig. Ha számítógép előtt dolgozol, segíthet egy álló íróasztal beszerzése vagy egy időzítő beállítása, hogy időnként felkelj és sétálj.

Ami a bélrendszerben az egészséges mikrobiom része, az a sérült, aranyeres területeken kórokozóként viselkedik és fájdalmas gyulladást okoz. Egyáltalán nem szerencsés, ha a bélbaktériumok a szövetek közé jutnak vagy a vénafalakat támadják meg. Ezért szükséges aranyér esetén alaposabban tisztálkodni és nagyobb hangsúlyt fektetni a végbélkörnyéki higiénére. A legelőnyösebb megoldás ilyenkor a vízzel történő lemosás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +25 °C
Minimum: +13 °C

Túlnyomóan derült lesz az ég, csak néhol lehetnek gyengén felhős tájak. Csapadék nem lesz. Gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 7 és 13 fok között alakul. A hidegre hajlamos területeken ennél kissé hűvösebb, tópartok mentén, nagyvárosokban ennél melegebb is lehet. Bár hidegfront érkezett fölénk, szép, nyári időre számíthatunk. A magas UV-sugárzás ellen azonban ma is védekezni kell!

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra