Az orvos, aki a fülünkön segít

Hallásromlás, fülzúgás, fülcsengés tüneteivel audiológus szakorvost kell felkeresni. A vizsgálatok és a terápia skálája széles: többféle műtét és hallókészülék is rendelkezésre áll.

Az audiológia a fül-orr-gégészet egyik részterülete, a hallás élettanának, patológiájának tudománya. Az audiológus végzi a hallássérültek hallásvizsgálatát, rehabilitációját, fülészeti kezelését és hallókészülékkel való ellátását. Első sorban a középfül, a belsőfül, a hallópályák és az agykéreg működését, illetve az ezekkel kapcsolatos zavarokat vizsgálják.

A leggyakoribb vizsgálatok

Az audiológiai vizsgálat lehet szubjektív és objektív, attól függően, hogy szükség van-e a páciens közreműködésére, reakcióira és jelzéseire, vagy sem. A hallásküszöböt, illetve a hallás állapotát szubjektív és objektív módszerekkel már csecsemőkortól mérni lehet.

Az egyik leggyakoribb audiológiai vizsgálat a hallásküszöb vizsgálat. Felnőtt korban hangszigetelt szobában audiométerrel határozzák meg a hallásküszöböt. A páciens fejhallgatón keresztül hangot hall, amit jelez a vizsgálónak. A legkisebb hang, amit éppen még meghall, az a hallásküszöb. A hallásküszöb eltolódása jelzi a halláscsökkenés mértékét. A halláscsökkenések részletes meghatározását a küszöbfeletti vizsgálatok, a beszédészlelési és beszédértési vizsgálatok segítik. A mindennapos gyakorlatban gyakran használják a tympanometriát, amellyel kimutatható pl. a negatív nyomás a középfülben.

Az objektív vizsgálatoknál nem szükséges a beteg közreműködése. Ilyenkor a hang hatására keletkezett elektromos impulzusokat vezetik el a belsőfül, az agytörzs vagy az agykéreg területéről, így meghatározható a hallásküszöb és bizonyos idegrendszeri betegségek felismerésében is segíthet.

Mik a leggyakoribb panaszok?

Mint dr. Fücsek Mihály audiológus főorvos elmondta, osztályukat leggyakrabban halláscsökkenéssel, fülzúgással vagy szédüléssel keresik fel. A halláscsökkenés legtöbbször kétoldali, fokozatosan alakul ki, esetenként fülzúgással jár. Különös figyelmet, azonnali orvosi kezelést igényelnek viszont a hirtelen kezdődő, féloldali halláscsökkenések, fülzúgással, esetleg szédüléssel.

Gyermekeknél a megkésett beszédfejlődés, bizonyos beszédzavarok utalhatnak halláskárosodásra. A középfülgyulladásos betegségeinél fokozatosan kialakuló ún. vezetéses hallászavar a jellemző. A halláspanasz néha bizonytalan (mintha rosszul hallana, visszakérdez, felhangosítja a TV-t).

Terápiás módszerek

A kezelést mindig a halláscsökkenés típusa határozza meg. Vezetéses hallászavarban (dobhártya, hallócsont károsodás) a műtét lehet a megoldás. Gyermekeknél a vezetéses halláscsökkenés megszüntetésére gyakran használják a dobhártyába implantált tubust.

Ideg eredetű halláskárosodás esetén (hallószőrsejtek vagy hallóideg károsodás) hallókészülékkel javítható a hallás. A hallókészülék nem csak erősíti a hangot. Egyéni beállítás szükséges a hallásgörbe alapján, így elérhető, hogy túl erős hangok ne jussanak a fülbe, a halk hangok pedig hallhatóak legyenek. A modern hallókészülékek ezen felül számtalan kényelmi funkcióval rendelkeznek. Célszerű a hallókészüléket mindkét fülön viselni.

Súlyos nagyothallás, siketség esetén cochleáris implantáció a leggyakoribb. Ennek lényege a belső fülbe ültetett elektróda, amellyel a súlyos nagyothallók és siketek nagy részénél jelentős hallásjavulás érhető el.

Dr. Fücsek Mihály 1971-ben végzett a Pécsi Orvostudományi Egyetemen. 1976-ban tett szakvizsgát fül,-orr,-gégegyógyászatból. 1985-ben csecsemő és gyermek fül,-orr,-gégegyógyászatból szakvizsgázott, 1987-ben audiológiából. 1972 óta a Petz Aladár Megyei Oktató Kórházban dolgozik. Az utóbbi 20 évben a Gyermekfülészet részlegvezető főorvosa .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra