Hormonhiány okozhat szív- és érrendszeri problémákat

A nők hormonrendszerének változásai a különböző életszakaszokban jelentősen befolyásolhatják keringési rendszerük állapotát. A rendszertelen vagy elhúzódó menstruáció ráadásul a szívbetegség magasabb kockázatára is utalhat, ezért az érintetteknek érdemes a hormonokra és az életmódra is jobban odafigyelniük.

A szabálytalan menstruációs ciklus önmagában nem okoz szívbetegséget, viszont előre jelezhet más egészségügyi problémákat, amelyek hozzájárulhatnak bizonyos kardiológiai betegségek kialakulásához. Különösen azoknak kell odafigyelniük a lehetséges szövődményekre, akiknek negyven napnál hosszabb a ciklusuk, vagy egyáltalán nem menstruálnak.

A hormonok idézik elő a változást

A menstruációs zavarok és a szívbetegségek közötti kapcsolatért a hormonok tehetők felelőssé. A húszas-harmincas évek menstruációs változásaiban főszerepet játszó hormonok lehetséges zavarainak, illetve az ösztrogénnek is szerepe lehet a kardiológiai betegségek kialakulásában. Erről a hormonról ugyanis tudható, hogy védi a szív egészségét, és minél hosszabb a menstruációs ciklus, annál ritkábban van peteérés, így pedig kevesebb ösztrogén termelődik, ezáltal csökkenhet a szív- és érrendszer védettsége. A ciklus kiegyensúlyozottabbá válásával, húszéves kor után nem ritka, hogy menstruáció előtt és alatt az alacsonyabb vérnyomás és magasabb pulzus okozhat kellemetlen panaszokat, ez azonban teljesen normális. A szakemberek azt tanácsolják, hogy ilyenkor bőségesen fogyasszunk folyadékot, és lehetőleg minél többet pihenjünk, illetve, ha nem túl megterhelő, minden nap végezzünk aktív testmozgást is.

AZ ÖSZTROGÉNSZINTNEK IS SZEREPE LEHET A KARDIOLÓGIAI BETEGSÉGEK KIALAKULÁSÁBAN. FOTÓ: GETTY IMAGES
AZ ÖSZTROGÉNSZINTNEK IS SZEREPE LEHET A KARDIOLÓGIAI BETEGSÉGEK KIALAKULÁSÁBAN. FOTÓ: GETTY IMAGES

A menstruációs ciklusok zavarai más krónikus betegségekre is utalhatnak, mint például a PCOS vagy az endometriózis. Ezekhez társulhat magas koleszterinszint vagy magas vérnyomás, ami szintén felelős lehet a szívbetegségek megnövekedett kockázatáért. Mindezek figyelembevételével rendszertelen, kimaradozó vérzés vagy túl hosszú menstruáció esetén érdemes nőgyógyász szakorvost felkeresni, aki további vizsgálatokat javasolhat.

A várandósság időszakában az anya keringési rendszere alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez a fejlődő magzat tápanyag- és oxigénellátásának biztosítása érdekében, ezért a magasabb pulzusszám ilyenkor természetes. Azt azonban fontos tudni, hogy a várandóssággal járó változások ronthatják az anya állapotát már a terhességet megelőzően meglévő szívbetegség vagy magas vérnyomás esetén. Kiemelten fontos tehát, hogy az érintett kismamák már a tervezett terhesség előtt konzultáljanak kardiológussal arról, mi a teendő. Nem minden gyógyszer szedhető ugyanis a várandósság alatt, ezért lehetséges, hogy időben át kell térni olyan készítményekre, amelyek nem veszélyeztetik a születendő gyermek egészségét.

40 éves kor felett növekszik a kockázat

Az ösztrogénszint csökkenése már a menstruáció elmaradása előtt, negyven-ötvenévesen megkezdődik. Ezzel párhuzamosan gyakori jelenség, hogy növekedni kezd a vérben a koleszterinszint, és nőhet a testsúly, illetve a vérnyomás is, ezek a változások pedig megemelhetik a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát.

Ebben az életkorban is nagyon fontos tehát az egészséges táplálkozás, főleg a különféle zöldségek és a halételek rendszeres fogyasztását javasolják. Szintén kiemelten figyeljünk a megfelelő kalcium- és D-vitamin-bevitelre, emellett a rendszeres testmozgás szintén sokat segít a kockázati tényezők minimalizálásában. Tudni kell, hogy ebben az időszakban is kiemelten fontos a rendszeres nőgyógyászati kontroll, valamint szükség esetén a hormonpótló készítmények alkalmazása.

A menopauza időszakában, vagyis a menstruáció elmaradásakor a szívinfarktus kockázata megnövekszik, ezért mellkasi fájdalom, terhelésre jelentkező nehézlégzés esetén mindenképpen kardiológiai kivizsgálásra van szükség. Az életkor előrehaladtával egyre nagyobb a szívritmuszavarok kialakulásának az esélye is, ilyenkor pedig kiemelten fontos a megfelelő gyógyszeres kezelés beállítása.

A rendszeres nőgyógyászati kontrollvizsgálat, illetve a testmozgás, az ideális testsúly megőrzése, valamint a megfelelő vérnyomás, vércukor- és koleszterinszint-értékek ellenőrzésével és betartásával a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata is nagymértékben csökkenthető.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra