A terhesség öregíthet

Egy friss kutatás szerint a nők annál gyorsabban öregszenek, minél több gyereket vállalnak. Öregedés alatt pedig nem a stressz és kimerültség okozta ősz hajszálak megjelenését kell érteni: a folyamat a sejtek szintjén nyilvánul meg.

A Science Reports című folyóiratban megjelent tanulmány szerint minden egyes terhesség hat hónappal vagy akár két évvel is felgyorsíthatja a női szervezet sejtszintű öregedését - függetlenül olyan egyéb tényezőktől, mint az érintettek társadalmi-gazdasági státusza vagy éppen életmódja. Furcsa módon egyébként a kutatók arra is figyelmesek lettek, hogy az aktuálisan terhes nők sejtjei fiatalabbnak tűntek annál, mint ami biológiai koruktól elvárható.

Minden egyes terhesség felgyorsítja a női szervezet öregedését
Minden egyes terhesség felgyorsítja a női szervezet öregedését

"Ez egy érdekes helyzet, a terhesség ugyanis átmenetileg fiatalabbá teszi a nőket" - mondta Christopher Kuzawa, a tanulmány egyik szerzője, majd azt is hozzátette, hogy ezzel az átmeneti hatással szemben nagyon úgy tűnik, hogy a terhességek száma és a felgyorsult biológiai öregedés között hosszú távú kapcsolat áll fenn.

Több szakember is egyetért abban, hogy öregedésünk sebessége nagy mértékben függ a külső tényezőktől is, nemcsak a genetikától. Egyesek akár háromszor olyan gyorsan is öregedhetnek, mint mások. Részletek !

A kutatók több mint 800 nőt vizsgáltak meg, hogy megfigyeljék, egy terhesség kihordása milyen hatással van a sejtszintű öregedés két markerére: a telomérhosszra és az epigenetikai változásokra. "A telomérhossz és az epigenetikai tényezők két olyan sejtszintű marker, amely önmagában előre tudja jelezni a halálozás valószínűségét, és mindkét marker 'idősebbnek' tűnt azoknál a nőknél, akik több gyermeknek is életet adtak" - tette hozzá Calen Ryan, a tanulmány vezető szerzője.

A telomerek a kromoszómák végén találhatóak, és gyakorlatilag "védősapkaként" funkcionálnak. A telomer szerepe, hogy óvja a kromoszómát és megakadályozza, hogy a sejtosztódáskor sérüljön a genetikai információ. Ahogy az ember öregszik, a telomerek rövidülnek, szerkezetük gyengül, ami azt üzenheti a sejteknek, hogy hagyjanak fel az osztódással, és pusztuljanak el. A telomérhossz alapján tehát becslést lehet adni az érintettek biológiai korára. Az epigenetikai tényezők is segítik a biológiai kor becslését. E becslés a DNS-metiláció szintjén alapszik, amely szint egyénenként eltérhet, és a túlzott vagy épp csökkent metiláció hozzájárulhat a súlyos betegségek kialakulásához is.

Szakemberek korábban is hangoztatták már, hogy több gyerek vállalása növelheti a nőknél bizonyos betegségek kialakulásának esélyét - ez a kutatás pedig talán valamelyest választ adhat a miértekre is. Kuzawa azonban kiemelte, hogy ebből a mostani kutatásból nem derült ki, hogy ezek a sejtszintű változások hosszú távon járnak-e bármilyen egészségügyi problémával.

Forrás: iflscience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra