A teherbeesés észrevétlen akadályai

A teherbeesés igen bonyolult és összetett folyamat, nem csoda, hogy megannyi probléma állhat az útjában. A megtermékenyülés sem jelent önmagában sikert, ugyanis a petesejtre ezután még vár a beágyazódás, amely különböző állapotok miatt könnyen meghiúsulhat.

Alacsony progeszteronszint

A beágyazódási zavart igen sokszor sárgatest-elégtelenség, vagyis alacsony progeszteronszint okozza. Ez a hormon segíti a méhnyálkahártyát, hogy képes legyen befogadni a megtermékenyített, osztódott petesejtet. A progeszteron mennyisége a tüszőrepedés után kezd nőni, a luteális fázis közepén a legmagasabb, majd ha nem történik megtermékenyülés, akkor a szintje leesik, terhesség esetén viszont tovább nő. Általában a ciklus 21-23. napján mérik a mennyiségét, amelyből követeztetni lehet arra, hogy rendesen végbement-e a peteérés. Amennyiben túl alacsony a hormon szintje, úgy hormonkészítményekkel, enyhébb esetben gyógynövényekkel lehet növelni, illetve további vizsgálatokat igényel, hogy mi válthatta ki a zavart.

A megtermékenyült petesejt beágyazódását több tényező is megakadályozhatja
A megtermékenyült petesejt beágyazódását több tényező is megakadályozhatja

PCOS

A policisztás ovárium szindróma ( PCOS ) során a petefészkekben kisebb-nagyobb folyadékkal teli ciszták keletkeznek. A kórkép gyakran magas tesztoszteronszinttel és inzulinrezisztenciával is társul. Amennyiben mégis megtörténik a normál peteérés, és az érett petesejt meg is termékenyül, a következő akadályt, a beágyazódást már valószínű, hogy nem sikerül átugrani. Érdemes tudni, hogy az állapot az esetek többségében progeszteronhiánnyal is jár.

Korai klimax

A korai klimax akár már a 30-35 éves korosztály tagjait is sújthatja. Ez kezdetben a progeszteronszint csökkenésével jár, majd a későbbiekben az ösztrogén mennyisége is lecsökken. A problémára elsősorban vérzészavarok hívják fel a figyelmet, így ilyen esetben érdemes menopauzára is gondolni, valamint ellenőriztetni az FSH értékét, amely a petefészkek esetleges kimerülésére hívhatja fel a figyelmet - mutatott rá dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa.

Te jó helyen tárolod a gyümölcsöket? Teszteld!

Pajzsmirigy-alulműködés

Milyen jelekből következtethetünk pajzsmirigyzavar gyanújára? Részletek itt.

A pajzsmirigy alulműködése igen alattomos betegség, hiszen van, hogy semmilyen tünet sem hívja fel rá a figyelmet, csak amikor az érintett beteg családot szeretne alapítani. Ugyanis a betegség gyakran meddőséget, vetélést okoz. A pajzsmirigyzavar esetén sokszor már maga a normál peteérés sem megy végbe, ám ha mégis, akkor a megtermékenyített petesejt képtelen beágyazódni, mivel a probléma az esetek többségében progeszteronhiányt von maga után. Szerencsére azonban a hiányzó pajzsmirigyhormonok pótlásával a progeszteron szintje is rendeződni szokott.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +7 °C

A vastagabb felhőzet lassan terjeszkedik észak, északnyugat felé, hazánk délkeleti felén, kétharmadán erősen felhős vagy borult lesz az ég, ezzel szemben az északi megyékben vékonyabb, szakadozottabb lesz a felhőzet, ott várható a legtöbb napsütés. Az ország déli, délkeleti felén fordulhat elő időszakos eső, zápor, estétől csökken a csapadékhajlam. Főként a Nyugat-Dunántúlon és az Északi-középhegység tágabb térségében megerősödik, a nyugati határvidéken viharossá is fokozódik az északi, északkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de a tartósan borult déli, délnyugati tájakon ennél hűvösebb is lehet. Késő este általában 8, 13 fok várható. Az orvosmeteorológiai helyzet kedvezően alakul, nem kell ma fronthatással számolni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra