A hüvely leggyakoribb betegsége

Bakteriális vaginózis vagy hüvelygomba? A szakértők hol a bakteriális, hol pedig a gombás fertőzést jelölik meg a leggyakoribb elváltozásként. Állandó a "verseny" a két típus között, holott a nők többsége elsőre meg sem tudja különböztetni a kettőt. Éppen ezért szakértői segítséggel jártunk utána a dolognak.

Mik a bakteriális vaginózis tünetei?

Normális esetben is mindig van valamennyi hüvelyi folyás, amely a nyálkahártya átlátszó váladéka. Tüszőrepedéskor és terhesség idején, illetve nemi izgalom hatására mennyisége megnőhet. A megszokottnál bőségesebb, megváltozott színű és állagú hüvelyváladék azonban már fertőzésre utalhat. Bakteriális fertőzés (bakteriális vaginózis) esetén a hüvely egészséges rendjének fenntartásáért felelős lactobacillusok száma lecsökken, a kórokozó baktériumok pedig elszaporodnak. Az ilyenkor megjelenő bő váladék halra emlékeztető szagú, szürkésfehéres színű, viszketés vagy égő érzés csak ritkán kíséri.

bakteriális vaginózis

Több tényező is szerepet játszhat a bakteriális vaginózis kialakulásában. Hajlamosíthat a kialakulására például a gyógyszeres kezelés (pl. antibiotikum szedése), a túlzásba vitt irrigálás, vagy éppen a menzesz, de a fertőzést kiválthatja a szex közben a hüvelybe kerülő ondó is. A szakértők szerint nagyobb eséllyel fordul elő bakteriális vaginózis a szexpartnerüket gyakran váltogató nőknél, vagy méhen belüli fogamzásgátló eszközt alkalmazóknál, de előfordulhat olyanoknál is, akik egyáltalán nem élnek nemi életet.

Mikor kell orvoshoz fordulni bakteriális vaginózissal?

Dr. Kapás István, az Oxygen Medical nőgyógyász szakorvosa a HáziPatika.com-nak megerősítette, hogy a kór elsősorban a fogamzóképes nőket érinti, vagyis a menopauzát követően és a még nem menstruáló lányoknál ritkán alakul ki. "Kiváltó oka a normál hüvelyflóra kényes egyensúlyának felborulása, vagyis a lactobacillusok, más néven Döderlein pálcák számának csökkenése, amelyek így már nem tudnak védelmet nyújtani a fertőzésekkel szemben. Ha ugyanis a tejsavbaktériumok száma csökken, a normálisan savas hüvelyi pH emelkedni kezd, így pedig elszaporodnak a gyulladást okozó baktériumok. A kezeléshez fontos feltérképezni, hogy az elváltozást mi váltja ki. A betegség a szexuális élettől függetlenül is kialakulhat, például egy elhúzódó antibiotikum-kúra hatására. Ilyenkor probiotikumokkal és hüvelyflóra-regeneráló készítményekkel érdemes serkenteni a lactobacillusok szaporodását. Ezekből többféle kapható a patikákban, vény nélkül is.

Nyilván a tünetektől függ, hogy szükséges-e az orvosi konzultáció, de fokozottan ügyelni kell a szövődmények esetleges kialakulásra. Létrejöhet akár egy komolyabb betegség is, például egy felszálló kismedencei gyulladás. Ha pedig terhesség alatt jelentkezik a bakteriális vaginózis, mindenképp nőgyógyászhoz kell fordulni - figyelmeztet a szakértő.

A bakteriális vaginózis fertőző, átadható?

"Fontos tudni, hogy ez nem egy szexuálisan terjedő kórkép, ezért nem is vihető át nemi úton a partnerre. Ha kialakul az állapot, és ezzel egy időben megjelenik egy gombás fertőzés is, az viszont már átadható lesz, de önmagában a bakteriális vaginózis nem fertőz. Sajnos azonban gyakori jelenség, hogy a betegség visszatér. Ez lehet alkati kérdés, de attól is függ, hogy a hajlamosító tényezőket mennyire sikerül kiküszöbölni.

Akár a dohányzás vagy a túlzott irrigálás is kiválthatja a kórt, ezek ugyanis mind megnövelhetik a hüvely pH-ját, csökkentve ezzel a már említett lactobacillusok számát" - jegyzi meg a szakértő, aki szerint a fertőzés megelőzése érdekében ajánlott a megfelelő intim higiénia betartása, és a biztonságos szexuális élet. Arra is figyelmeztet, hogy a kiújulás kockázatának csökkentése érdekében a fertőzés gyógyszeres kezelésének befejezése után hüvelyflóra-regeneráló készítmények alkalmazásával mielőbb helyre kell állítani az egészséges rendet.

A bakteriális vaginózis az ugyancsak bakteriális eredetű, visszatérő hólyaghurut egyik oka is lehet. Az akut hólyaghurut gyakori vizelési ingerrel, fájdalommal, égő érzéssel járó vizeletürítéssel társulhat. A kezdeti tünetek megjelenésekor a bőséges folyadékbevitel és egyes gyógynövények segíthetnek a fertőzés leküzdésében. Ha néhány nap alatt a panaszok nem enyhülnek vagy éppen súlyosbodnak, esetleg láz jelentkezik, nagyon fontos, hogy a beteg felkeresse az orvosát a megfelelő kezelés mielőbbi megkezdése érdekében. A késlekedés a húgyúti fertőzés továbbterjedését, vesemedence-gyulladást, vagy férfiaknál a prosztata gyulladását is okozhatja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +19 °C
Minimum: +8 °C

Hazánk nyugati felében derült, keleten gomolyfelhős, napos idő a jellemző, majd ott is csökken a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A délnyugatira forduló szél többfelé megélénkül. A csúcshőmérséklet 16 és 22 fok között valószínű. Késő este jobbára 9 és 16 fok közötti értékeket mérhetnek. Jó hír a frontérzékenyek számára, hogy most pár napig nem várható jelentős fronthatás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra