Segít felismerni az Alzheimer-kórt ez a rajz

Egy süteményt elcsenő gyermek balesetét ábrázolja az a rajz, amely segíthet felismerni az Alzheimer-kórt már jóval az első tünetek megjelenése előtt.

Az Alzheimer-kór korai felismerését segítő mesterséges intelligenciát hoztak létre kutatók Nagy-Britanniában. A program aközben elemzi az embereket, amíg azok egy képet figyelnek. Egy egyszerű rajzról van szó, amely egy mosogató nőt, illetve mögötte süteményt lopó gyerekeket ábrázol. A tesztalanyokat arra kérik, meséljenek róla, mit látnak a képen, hanghordozásuk alapján pedig a rendszer képes felismerni a betegséget már korai szakaszában is - írja a BBC .

Miért nem gyógyítható az Alzheimer-kór? A várható élettartam növekedésével egyre emelkedik az Alzheimer-kórban szenvedők száma a világon. A betegség mind nagyobb terhet ró a társadalomra, ennek ellenére nincs olyan gyógyszer, amely akár csak késleltetni is tudná a kórkép kialakulását. Lássuk, miért - kattintson !

Hét évvel a diagnózis előtt felismerhetik

Az Alzheimer-kór igen gyakori betegség - világszerte körülbelül 18 millió embert érint. A 65 éves lakosság körében körülbelül 1 százalékos az előfordulása, e kor felett viszont ötévente megduplázódik az érintettek száma. Mivel a betegség kialakulása soktényezős, még nem találtak olyan módszert, amely önmagában elegendő a pontos diagnózis felállításához, még kevésbé a szűréshez. A tünetek megjelenése után körülbelül 90 százalékos valószínűséggel lehet megmondani a baj eredetét. Abszolút bizonyossággal csak az agyszövet boncolásával lehet állítani, hogy valaki életében Alzheimer-kóros volt.

Az Alzheimer-kór világszerte körülbelül 18 millió embert érint. Fotó: Getty Images
Az Alzheimer-kór világszerte körülbelül 18 millió embert érint. Fotó: Getty Images

A kutatók efféle rajzos feladatokat már évtizedek óta használnak az Alzheimerrel járó agyi leépülés detektálására. A mesterséges intelligencia azonban olyan apró, az ember számára szinte észrevehetetlen jeleket is felismer a vizsgált személyek hanghordozásában, amelyek a kognitív hanyatlást jelezhetik előre. A különböző nyelvbotlások, furcsa mondatszerkezetek használata szintén árulkodhat a betegségről.

A mesterséges intelligenciát fejlesztő IBM egészségügyi kutatásokat vezető részlegének alelnöke, Ajay Royyuru szerint már hét évvel a klinikai diagnózis előtt 70 százalékos pontossággal képesek felismerni a betegséget. Bár hatékony gyógymód továbbra sincs az orvosok kezében, az Alzheimer korai felismerésével a leépülés folyamata is lassítható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

A fátyolfelhőzet, illetve erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett a legtöbb helyen több órára kisüt a nap. Délutántól - elsősorban a Kelet-Dunántúl tágabb térségében - egyre nagyobb számban alakulhatnak ismétlődő jelleggel záporok, zivatarok. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti, keleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 27 fok között alakul, de néhol egy-két fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra