Nem tud kiszáradni az agyunk

A legújabb kutatási eredmények szerint az emberi agy képes oxigént raktározni, hogy megóvja magát a dehidratáció káros hatásaitól.

Bár a kiszáradás jelentősen csökkenti az agy vérellátását, angol tudósok nemrég rájöttek, hogy agyunk ezt a vérből kivont oxigén mennyiségének növelésével képes kompenzálni.

"Ez a mostani kutatás segített többet megtudnunk arról, hogy az emberi agy miként reagál az extrém körülmények közötti extrém igénybevételre - nyilatkozta Steven Trangmar, a Brunel Egyetem munkatársa - Most már tudjuk, hogy ennek a létfontosságú szervnek a vérellátására milyen hatással van a dehidratáció. Ugyanakkor az is kiderült, hogy az agy miként képes biztosítani a maga számára azt az oxigénmennyiséget, ami szükséges a működésének fenntartásához."

Ez az alkalmazkodóképesség teszi lehetővé az edzés közben a sportolók elegendő folyadékot vigyenek be a szervezetükbe.

Agyunk nem száradhat ki

"A mostani vizsgálati eredmények felfedték azokat az elképesztő agyi folyamatokat, amiknek a segítségével agyunk még extrém körülmények között is képes megóvni magát a kiszáradástól - nyilatkozta Jose Gonzalez-Alonso, a Brunel Egyetem munkatársa - Ugyanakkor azt is megtudhattuk belőle, mennyire fontos a megfelelő folyadékbevitel az optimális fiziológiai funkciók és a teljesítmény fenntartásához."

A tudósok a kutatás során katétereket helyeztek el 10 profi férfi biciklista felkari artériájába és belső nyaki vénájába. A katéterek és Doppler-ultrahangos technológia segítségével a kutatók megmérték a résztvevők vérellátásának alakulását, miközben azok extrém hőségben bicikliztek. A dehidratáció tüneteinek megjelenésével a résztvevők testtömege és vérellátása csökkent, a testhőmérsékletük nőtt, valamint sokkal kevésbé voltak képesek megfelelően teljesíteni.

A kutatás részletes leírása a Journal of Physiology című orvosi szaklapban olvasható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra