Idegsejt-pusztulás: megfejtették a titkot?

Egy friss tanulmány szerint elképzelhető, hogy a Parkinson-kór autoimmun betegség, és a neuronokat a saját szervezet támadja meg, idegen betolakodónak érzékelve őket.

A Parkinson-kórnál megfigyelhető idegsejt-pusztulás oka továbbra is tisztázatlan, ám egy friss tanulmány szerint előfordulhat, hogy a neuronokat a saját szervezet támadja meg, miután idegen betolakodónak érzékeli őket - úgy, mint például az 1-es típusú cukorbetegségnél, a cölikáliánál vagy a szklerózis multiplexnél.

"Ez egy új, s valószínűleg vitát kiváltó megközelítése a Parkinson-kórnak. Amennyiben viszont igaz, új utak nyílhatnak az idegsejt-pusztulás megelőzésére, s az autoimmun betegségeknél megszokott gyógymódok is elképzelhetőek" - fogalmazott a szerzőként közreműködő David Sulzer, a Kolumbiai Egyetem professzora.

A Parkinson-kórral kapcsolatos új hipotézis a tanulmányban megfogalmazott más következtetéseken alapul, amelyek mély összefüggést feltételeznek a neuronok és az immunrendszer működése között.

A neurobiológusok évtizedeken keresztül úgy vélték, hogy az idegsejtek védettséget élveznek az immunrendszer támadásaitól, mivel a felszínűkön nincsenek antigének. A legtöbb vírussal vagy baktériummal fertőzött sejt felszínén azonban szoktak lenni ilyenek. Amikor az immunrendszer felismeri az idegen antigéneket, T-sejtek érkeznek a sejt elpusztítására. Mivel a korábbi feltételezések szerint az idegsejteken nincsenek antigének, ezért az immunrendszer nem támadja meg őket.

"Ez az ötlet kézenfekvőnek tűnt, mivel ritka kivételektől eltekintve az agy nem termel új idegsejteket az elpusztultak pótlására. Váratlan módon azonban azt találtuk, hogy egyes neurontípusok igenis mutatnak antigéneket" - magyarázta Dr. Sulzer.

A sejtek egy bizonyos fehérjetípussal, MHC-kkel jelzik az antigének jelenlétét. Az egészséges donorok halála után megvizsgált agyszövetek arra utalnak, hogy kétféle idegsejtben is vannak MHC-1 proteinek. Ezek egyike a dopamintermelésért felelős idegsejtfajta, ami leépül a Parkinson-kór során.

Az eredmények a című szakfolyóirat április 16-i számában jelentek meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra