Az epilepszia meglepő következménye

A frontális lebeny epilepsziában szenvedő emberek a tesztek során jóval együttműködőbbnek mutatkoztak, mint a betegség nélkül élők. A döntéshozatalban szerepet játszó agyi régiók ugyanis a betegeknél más aktiválódási mintákat mutattak fel - állapította meg egy szakértői csoport.

A szakértők 15 epilepsziás páciens kooperációs hajlandóságát hasonlították össze 15 kontrollszemélyével a viselkedéstan egyik irányadó tesztje, az úgynevezett fogolydilemma segítségével. A teszt azt vizsgálja, hogy két, súlyos bűnténnyel gyanúsított fogoly közül vallomást tesz-e az egyik a másik ellen. Itt azonban nem a hatóságokkal való együttműködés számít kooperációnak, hanem a vallomástétel megtagadása.

kooperáció, kooperatív viselkedés, együttműködés, fogolydilemma, epilepszia
Az epilepsziában szenvedők sokkal együttműködőbbek, mint az egészséges emberek. Fotó: 123rf

Meglepő eredmények

Az epilepsziás személyek több kooperatív döntést hoztak, mint a többi résztvevő - állapították meg a tudósok. A meglepő eredmények hátterében vélhetően az áll, hogy a betegek a negatív tapasztalatokat kisebb mértékben veszik figyelembe. Így együttműködők maradnak akkor is, ha a társuk kijátssza őket a fogolydilemmában. A döntéshozás során a kutatók figyelték az agyi aktivitást és azt vették észre, hogy az epilepsziásoknál mások az aktivizálódási minták a frontális lebeny társas viselkedésért és döntéshozatalért felelős régiójában.

Mi az epilepszia?

Az epilepszia tüneteiről korábbi cikkünkben olvashat bővebben!

Az epilepszia meglehetősen gyakori, rohamokkal járó betegség, amely az embereknek mintegy 5 százalékát életében legalább egyszer érinti. Az agyban bekövetkező, nem megfelelő elektromos kisülések okozzák a betegség legjellemzőbb tünetét, az akár az egész testre kiterjedő rángógörcsöket. A betegség legfőbb oka az agy érzékeny kémiai egyensúlyának felborulása.

Ahogy már korábban megírtuk , a betegség nagyon gyakran már gyermekkorban kialakul. Kutatások szerint a fiatal korban bekövetkező magas lázat, lázgörcsöt az esetek 5 százalékában maradandó epilepszia követi. Mivel a jelenség az agyban játszódik le, ezért a szervet érintő fertőzések, gyulladások és sérülések szintén kiváltó okok lehetnek, akárcsak az anyaméhben vagy a születés során bekövetkező oxigénhiány is. De a komoly szív- és érrendszeri megbetegedések - például a sztrók - szintén okozhatnak epilepsziát.

A fentiek mellett a genetika is szerepet játszhat. A családon belül előforduló epilepsziás esetek ugyanis növelhetik a betegség kialakulásának kockázatát. Egyes esetekben pedig több gén hibás működése okozza a problémát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra