Segíthet a sószoba az asztmás gyerekeknek?

Az asztmás tünetek enyhítésében is lehet szerepe a sóterápiának, persze csak a tüdőgyógyász szakorvos által felírt gyógyszeres készítmények használata mellett.

Már régóta alkalmaznak sikeresen inhalációs terápiákat légúti betegségekben szenvedő betegek kezeléséhez. Dr. Somogyi Éva, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, csecsemő- és gyermekgyógyász szakembere szerint a só tisztítja a tüdőt, a hörgőket, segít a váladék oldásában, és így kiegészítő terápiaként az asztmás gyermekek kezelésében is jótékony hatású lehet.

A gyermekkori asztmáról

Az asztma a kis légutak összehúzódásával, szűkületével járó megbetegedés, amely szűkületet a légutak simaizmának összehúzódása, a kislégutak nyálkahártyájának gyulladása és fokozott nyákszekréciója adja. Az asztma jellemző tünetei a rohamszerű nehézlégzés, száraz, kínzó köhögés és sípoló légzés. "Az asztma az egyik leggyakoribb krónikus betegség gyermekkorban, előfordulása gyerekek körében 8 és 12 százalék közé tehető. Kiváltó okai között szerepel az allergia (házipor-atka-, állati szőrök, pollen- vagy penészgomba allergia), a különböző vírusfertőzések, a fizikai terhelés, a hideg vagy párás levegő, és irritációt okozó légszennyező anyagok" – mondja dr. Somogyi Éva.

Mai ismereteink szerint az asztma nem gyógyítható, de jól kezelhető megbetegedés. A tünetek csökkentésére, illetve teljes megszüntetésére számos lehetőség, széles gyógyszer- és eszközkínálat áll rendelkezésre. A gyermekkori asztma kezelése alapvetően gyógyszeres kezelést jelent, melyben fenntartó és akut rohamoldó terápiára van szükség. A gyógyszerformák többsége inhalációs készítmény, melyekkel helyileg, a tüdőben magas gyógyszerkoncentráció biztosítható mikrogrammnyi mennyiség bevitelével.

A haloterápia, azaz sóterápia

"A gyógyszeres kezelés mellett kiegészítő kezelésként ajánlható az asztmás gyermekek számára a sópára belégzésén alapuló kúra, melynek hatékonysága már az ókor óta ismert. A száraz sóterápia (haloterápia), melyhez a sóbarlangok mikroklímáját mesterséges úton hozzák létre, ideális antiszeptikus közeget biztosít az asztmás gyermekek számára. A haloterápia az asztma mellett segít enyhíteni az allergia tüneteit is, szénanátha, nátha és egyéb felsőlégúti megbetegedésekben is jótékony hatású lehet. Az aktív sószobákban, sóbarlangokban található halogenizátor mikron méretű száraz, tiszta sórészecskéket juttat a légtérbe, amelyeket a gyermek belélegez" – magyarázza Somogyi doktornő. Majd hozzáteszi: mivel az aktív sóbarlangokban a levegő páratartalmát alacsony értéken tartják, így a sószemcsékhez nem kötődik nedvesség, így azok nem tapadnak le a felső légutakban.

Az asztmás tünetek enyhítésében is lehet szerepe a sóterápiának. Fotó: Getty Images
Az asztmás tünetek enyhítésében is lehet szerepe a sóterápiának. Fotó: Getty Images

A belélegzett 2-5 mikronnyi nagyságúra porlasztott sórészecskék a tüdő mélyére jutva, reakcióba lépnek a nyálkahártyán lerakódott szennyeződésekkel is, amelyek így könnyebben távoznak a szervezetből. Az asztmával küzdő kisgyermekek nehézlégzése, köhögése enyhül, javulnak a légzésfunkciós paraméterei, és kevesebb gyógyszerre lesz szükségük. A kezelések a légúti betegségekkel szembeni ellenállást is növelik – sorolja a sóterápia előnyeit a szakember.

A sóterápiás szoba mellett a haloterápiának több formája is ismert, ezek egyike az otthoni körülmények között is alkalmazható sópipa. Ez egy könnyen használható kézi inhalációs eszköz, ami természetes sókristályokat tartalmaz. Az eszköz szülői felügyelettel óvodáskortól használható – mondja dr. Somogyi Éva. A gyermek a készülék csutoráján át normál intenzitású belélegzést végez, majd a levegőt az orrán keresztül fújja ki. A készüléken áthaladó levegőt belélegezve a benne található mikro sórészecskék behatolnak a felső és alsó légutakba, ahol feloldódnak, és a légutak nyálkahártyáját intenzív tisztító munkára serkentik.

"A sóterápia természetes, szelíd és biztonságos kezelési forma, melynek nincsenek ismert mellékhatásai. Ugyanakkor a sóterápia egy kiegészítő terápia, amely mellett továbbra is szükséges a tüdőgyógyász szakorvos által felírt gyógyszeres készítmények használata is" – hangsúlyozza dr. Somogyi Éva.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +7 °C

A felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, és országszerte gomolyfelhős, napos idő várható. Néhol kialakulhat zápor, északkeleten egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 18 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra