Hat a vérnyomásra, hogy mennyit iszunk

Ha túl kevés vizet iszunk, megbetegszünk, ha túl sokat, abba pedig bele is halhatunk. Az elfogyasztott mennyiség különbözőképpen befolyásolja a szervezet működését, még a vérnyomásunkra is komoly hatással van.

Ha nem iszunk elegendő vizet, az számos negatív következménnyel jár. Megfelelő hidratáltság esetén a vér legnagyobb hányada víz, amennyiben azonban nem jut elég folyadék a szervezetbe, könnyen besűrűsödik, az áramlási ellenállás pedig magas vérnyomást eredményez.

A kezdődő magasvérnyomás-betegséggel küzdő idősek úszással javíthatják érfunkcióikat és csökkenthetik vérnyomásukat. A témáról bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

A magas vérnyomás nemcsak hazánkban, hanem az egész világon népbetegségnek számít. Kialakulását egyaránt befolyásolja az életkor, a nem, az elhízás, az öröklés, az iskolai végzettség, valamint a földrajzi és a szociális helyzet - és nem utolsó sorban az alkohol, a dohányzás és a stresszes életmód. Mindazonáltal, már egyre fiatal életkorban észlelhető, és mivel gyakori szövődménye az érelmeszesedés eredetű szív- és érrendellenesség, ezért kiemelten fontos a megelőzése. Ehhez, amennyire csak lehetséges, ki kell küszöbölni a kockázati tényezőket. A hipertónia esetében csak is az öröklést nem tudjuk megváltoztatni, de megfelelő életformával még a gének hatásait is lehet enyhíteni.

A vízhiány is okozhat magas vérnyomást

A vérnyomás az erekben áramló vér nyomásgyakorlása az erek falára. A test normális reakciója, hogy fizikai vagy pszichés terhelésre a vérnyomást megnöveli, viszont ezek elmúltával gyorsan visszaállítja a normális szintre. Összefüggés van a magas vérnyomás és a test vízhiánya között, a kevés folyadékfogyasztás eleinte ingadozó, majd magas vérnyomást eredményez, hiszen csak így tud hozzászokni a test a krónikus dehidratációhoz . Amennyiben ugyanis a szervezet számára nem áll rendelkezésre a szükséges vízmennyiség, a vérkeringés rendellenesen kezd működni.

Összefüggés van a magas vérnyomás és a test vízhiánya között

Nem mindegy azonban, hogy milyen vízről van szó! A vérnyomásértékre számos további tényező hatással van, többek között hormonális összetevők és folyadékháztartás eltérései. Ez utóbbi esetében a testben lévő folyadék mennyiségét - plazmavolument - a vese működése és a nátrium-anyagcsere befolyásolja. A konyhasóban lévő nátrium mindazonáltal megköti a vizet, ami miatt megnő a szervezetben a folyadéktér, valamint a vérnyomás-szabályozásban szerepet játszó perctérfogat is, melynek eredményeként fokozódik az érfalra, szívbillentyűkre nehezedő nyomás. A sok friss gyümölcsben és zöldségben található kálium viszont segíti szinten tartani a nátrium megfelelő egyensúlyát a szervezetben. Tehát nem a vízivást kell mérsékelni, hanem a sóbevitelt!

A magas vérnyomás kezelésével megelőzhető a súlyos, akár az életet veszélyeztető szövődmények. Ha az erek falát folyamatosan a normálisnál nagyobb nyomás terheli, akkor idővel károsodhatnak. A hipertónia okozta érkárosodások egyik legfontosabb következménye az érelmeszesedés felgyorsulása, ami az agy ereiben érelzáródást eredményezhet, illetve a nagy nyomás miatt a merevebb erek könnyebben megrepedhetnek, és kialakul az agyvérzés. A szívben lévő koszorúerek károsodása szívinfarktushoz, a szem ereinek károsodása látásromláshoz, majd vaksághoz, a vese ereinek károsodása pedig végül vesebetegséghez vezethet.

A víz gyógyító hatása és szükségessége nem kérdőjelezhető meg, mindazonáltal ha valaki olyan sok vizet iszik, hogy a szervezetében lévő tápanyagok rendkívüli mértékben felhígulnak, melynek eredményeként már nem tudják ellátni a feladatukat a szervezetben, vízmérgezés lépett fel.

)
Milyen betegségeket okozhat kutyáknál a kullancs?

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13, +19 °C
Minimum: +5, +10 °C

A napsütéses időszakok mellett többször erősen felhős időre készülhetünk, szórványosan várható eső, zápor, néhol zivatar is. Élénk, erős északnyugati szél mellett 13, 19 fokos maximumhőmérsékletekre számíthatunk. Szombaton kettősfronti hatást tapasztalhatnak az érzékenyek. Gyakoriak lehetnek a keringési és vérnyomáspanaszok, emellett görcsös és migrénes fejfájás is jelentkezhet, többszöri rosszullét léphet fel. A fülledt időszakokban jellemző lehet a légszomj és a nehézlégzés. A kinti programok során változékonyságra kell készülni. További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás gyengén emelkedik.

Egészséget befolyásoló hatások: