A frontok hatása a vérnyomásra

Akár alacsony, akár magas a vérnyomás, a hirtelen változó időjárási helyzetek okozta fronthatások gondokat okozhatnak a mindennapokban.

Mi az időjárási front?

Az időjárási frontok a hideg és meleg légtömegek határán alakulnak ki, érkezésükkor a hőmérséklet rövid időn belüli megváltozik, vele párhuzamosan a szél erőssége, iránya és a levegő egyéb állapothatározói (légnedvesség, ionizáció) is ugrásszerűen megváltozhatnak. Hazánkban a legtipikusabb példa a Kárpát-medencét megülő, tartósan párás, ködös hideg időjárást megszüntető hidegfront . A front érkezésével a napsütés és a függőleges átkeveredés hatására a talaj közelében a hőmérséklet emelkedik, holott a magasabb rétegekben hidegebb levegő éri el a térséget. Ez az úgynevezett álcázott front, amely különböző helyi hatások következtében az alsó légrétegekben alig mutatható ki, vagy ellenkező irányú változásokat (például hidegfront esetén hőmérséklet-emelkedést) okoz.

Amikor az időjárás "megbolondul", az emberi szervezet nehezen tud alkalmazkodni az időjárási frontok okozta gyors változásokhoz. Az időjárás hirtelen változásait így vagy úgy, mindenki megérzi, legyen szó felmelegedésről vagy lehűlésről, hiszen az egész szervezet működésére hatással van, változása a vérnyomás emelkedését, illetve csökkenését is maga után vonja.

A fronthatások tünetei

A fronthatásokat mindenki megfigyelheti valamilyen szinten közérzetén: gyengeségérzés, szédülés , fejfájás, hangulatingadozások léphetnek fel. A melegfrontra érzékenyek már akár a front beköszönte előtt órákkal tapasztalják a vérnyomás csökkenését, míg a hidegfront hatására a vérerek összeszűkülnek, ami a vérnyomás emelkedését eredményezi. Bizonyos általános idegrendszeri tünetek mindkét fronthatás esetében jelentkeznek, mint például levertség, ingerlékenység, nyugtalanság, fáradékonyság, alvászavar , a reflexek lassulása, a koncentrálóképesség csökkenése, és a fejfájás, migrén, valamint gyakoribbak lehetnek az ízületi fájdalmak, a görcsökkel járó betegségek esetében pedig szintén fokozódik a görcshajlam.

A migrén kínzóan lüktető, féloldalas fájdalom, a népesség 10 százalékát érinti. Teljesen meggyógyítani nem lehet, kezelni viszont igen. Olvassa el, hogyan!

Kik szenvednek leginkább?

Mindazonáltal, bizonyos időjárási állapotok olyan szélsőséges módon is kibillenthetik a vérnyomást a megszokott mederből, amik olyan további panaszokat okoznak, mint a tartós szédülés, erőteljes fejfájás, fülzúgás, látásromlás.

A fronthatásokat mindenki megfigyelheti valamilyen szinten közérzetén: gyengeségérzés, szédülés, fejfájás, hangulatingadozások léphetnek fel

Nem csak a magas vérnyomással élők szenvednek a fronthatásoktól. Az alacsony vérnyomással élők szintén megérzik az időjárás hatásait, esetükben a légköri változások fáradtságot, szédülést, ájulást is kiválthatnak.

A frontok a pánikbetegek állapotát is negatívan befolyásolják, jellemző fronthatás a szorongás felerősödése, ami kihat a lélegzés gyakoriságára, a szívritmusra, és a vérnyomásra is.

Ingadozó vérnyomás

Frontok betörésekor szinte minden esetben számolni kell a vérnyomás ingadozásával. A fronthatások ellen nagyon nehéz védekezni, akiknek eleve magas a vérnyomása, azoknál általában vannak olyan sürgősségi gyógyszerek, amelyekkel átmenetileg lehet javítani az állapoton. Amennyiben valakinél nem diagnosztizáltak magasvérnyomás-betegséget, de frontátvonuláskor hosszan kiugró értéket mutat a vérnyomásmérője, az kezdődő vérnyomásproblémára utalhat, ilyenkor orvoshoz kell fordulni!

A magas vérnyomással, valamint a szív- és érrendszeri betegségekkel küzdők helyzetét a frontok és a hirtelen hőingadozások mellett tovább nehezíti az évszakok változása. A statisztikák szerint hidegben ugyanis akár 40 százalékkal is megnőhet a szív-és érrendszeri panaszok miatti halálozások száma. A hideg időjárás mellett pedig a változó frontok tovább fokozzák a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők panaszait.

Ennek oka, hogy télen mindenkinek megemelkedik a vérnyomása, az alacsony hőmérséklet hatására az erek összeszűkülnek, így az érfalakra jóval nagyobb nyomást gyakorol az átáramló vér. A magas vérnyomással küzdőknek ezért nem javasolt a 0 Celsius-fok alatt sokáig kint tartózkodni, ilyenkor a vérnyomás ugyanis hirtelen megemelkedhet, ami tarkótáji fejfájással, szédüléssel, bizonytalanságérzettel, homályos látással járhat, a rövidebb séták viszont nem ártanak.

A hideg mellett a fronthatások közül a hirtelen hőmérséklet- és légnyomás-ingadozás és a szélrohamok is emelik a vérnyomást. Mivel télen gyakrabban fogyasztunk nehezebb, zsírosabb ételeket, az ezzel járó testtömeg-emelkedés és csökkenő fizikai aktivitás ugyancsak magas vérnyomást eredményez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra