Mit jelez a sípoló légzés?
A légutak részleges elzáródásának egyik legjellegzetesebb tünete a sípoló légzés, amely olykor életveszélyes sürgősségi állapotot is jelezhet. Érdemes tehát minden esetben figyelmet szentelni ennek a szimptómának.
Számos betegség állhat a háttérben
Légzésünk optimális esetben észrevétlenül működik, aminek során a levegő zökkenőmentesen képes ki- és beáramlani a légutakon át. Ha azonban valamilyen szűkület akadályt képez e folyamat előtt, légörvények keletkeznek, aminek hatására kóros légzési hangok lépnek fel. A sípolás (stridor) ilyen esetekben - a kiváltó októl függően - külön belégzéskor vagy kilégzéskor hallható, de akár mindkét szakaszban egyszerre is előfordulhat.
Szűkületet okoz egyebek mellett a légutak nyálkahártyájának gyulladás miatt fellépő duzzanata, a simaizmok görcse és a fokozott váladéktermelődés, továbbá egyes esetekben valamilyen fejlődési rendellenesség, valamint - főként gyermekeknél - egy-egy légutakba került apró idegentest. Daganatok és ödémák szintén eredményezhetnek problémát.
Bár a sípoló légzést gyakran csak egyszerű fertőzések idézik elő, mégis fontos, hogy a tünet jelentkezése esetén az érintettek orvoshoz forduljanak, mivel számos betegség állhat a háttérben, a biztos diagnózis felállításához pedig szakemberre van szükség! Az alábbiakban felsorolt kórképek gyakran előidézik a jellegzetes panaszt.

Krupp
Jellemzően a csecsemők és kisgyermekek betegsége, 6 hónapos és 4 és fél éves kor között a kicsik 9 százalékánál fellép az éjszakai rohamokban jelentkező tünetegyüttes. A betegség legfontosabb tünete a nehézlégzés, ami esetenként sípoló hanggal párosul belégzéskor. Az érintettek továbbá száraz, ugató jellegű köhögéssel küszködnek. Fontos megjegyezni, hogy három éven aluli gyermekeknél akár életveszélyes állapotot is előidézhet a kruppos roham, ezért őket mindenképpen orvoshoz kell ilyenkor vinni.
Asztma
A magyar lakosság 2-3 százalékát érintőasztmaa légutak túlzott érzékenységével jár, aminek okán hétköznapi ingerek is kiválhatnak gyulladást. Így például asztmás rohamot eredményezhet a virágpor, a házi por, a füst, a hideg levegő vagy éppen a stressz. A hörgő nyálkahártyája a gyulladás hatására megduzzad, a simaizmai pedig görcsösen összehúzódnak, aminek kilégzéskor jelentkező nehézlégzés és fulladás az eredménye. Ilyenkor a sípoló hang a levegő kifújását követi. Az asztma egyelőre gyógyíthatatlan, megfelelő kezeléssel a tünetek azonban megszüntethetők.
Mit érdemes tudni az asztmás roham kezeléséről? Részletek itt.
COPD
A rövidítés a krónikus obstruktív tüdőbetegséget jelenti, amely két tünetcsoport, a krónikus hörghurut és a tüdőtágulás egyidejű fellépésével jár, gyulladásos kórfolyamat. Magyarországon a nyilvántartott betegek száma alig több mint 50 ezer, de egyes becslések szerint a ténylegesen érintettek száma akár ennek tízszerese is lehet. A betegség kialakulásában jelentős szerepet játszanak a külső tényezők, mint a poros, szennyezett levegőnek való folytonos kitettség, továbbá a dohányzás. A hörghurut révén a légutak beszűkülnek, ami különösen kilégzéskor akadályozza a levegő áramlását. A COPD nem gyógyítható, a kezelés célja pusztán a fulladás és légszomj megelőzése.
Értékelje a cikket!