Áttörés az asztma kezelésében
Az új eljárás rádiófrekvenciával lazítja fel a hörgők izmoszöveteit, megkönnyítve ezzel a légzést.
Az asztmás beteg légútjai túlságosan érzékenyek és teljesen hétköznapi ingerekre is asztmás gyulladással reagálnak. Magyarországon a lakosság 2-3 százaléka szenved tőle, és főként a gyermekek körében egyre több a beteg. Enyhébb típusai viszonylag jól kezelhetőek inhalációs, gyulladáscsökkentő szteroidos készítményekkel, a betegek egy része azonban nem vagy csak alig reagál ezekre a terápiákra. Egy új gyógymód azonban enyhülést hozhat számukra is.
Mit jelez a sípoló légzés?
A légutak részleges elzáródásának egyik legjellegzetesebb tünete a sípoló légzés, amely olykor életveszélyes sürgősségi állapotot is jelezhet. Érdemes tehát minden esetben figyelmet szentelni ennek a szimptómának. Kattintson!
Rádióhullámokkal enyhítenék a tüneteket
A bronchus termoplasztika alapja, hogy rádiófrekvenciák segítségével felforrósítják a hörgőket, amellyel a hörgőizomzat összehúzódását képesek csökkenteni és szabadabbá tehetik a légzést. Az eljárás már ismert egy ideje, de csak korlátozott számú betegen alkalmazták. A brit NICE (National Institute for Health and Care Excellence) vizsgálata szerint azonban a kezelés hatásos és biztonságos, ezért beépíthető a hétköznapi gyógyászatba.

Súlyos formájában azasztmaa hörgők falában lévő simaizom gyulladásával és összehúzódásával jár, ami akadályozza a levegő áramlását a tüdő szöveteibe. A termoplasztika során rövid, tíz másodperces rádióhullámok forrósítják fel 65 fokra a hörgőket. Ez a hőfok képes a hörgőizomzat összehúzódását csökkenteni, ám még nem túl magas ahhoz, hogy károsítsa a szervezet szöveteit. Általában három különálló alkalomra van szükség a teljes tüdő kezelésére, melyek egyenként fél-egy óra időtartamúak.
A kutatók hangsúlyozták, hogy az asztmások jelentős részénél a panaszokat a hagyományos terápiák is enyhíthetik, ez az eljárás azonban rengeteg olyan betegnek segíthet, akik más módon nem kezelhetőek.
Forrás: BBC Health
Értékelje a cikket!