Allergiás vagyok a macskámra. Mit tehetek?

Megfelelő terápiával és néhány óvintézkedés beiktatásával ma már egy allergiás is békében együtt élhet a cicájával.

Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója, olyan anyagokra, amelyek az egészséges embernél semmilyen reakciót nem keltenek. Rossz hír, hogy az allergia bármilyen életkorban kialakulhat, akár teljesen váratlanul is – például pont az után, hogy egy új házi kedvenc érkezik az otthonunkba. Bár a köztudatban az él, hogy a macskaallergiás tünetekért az állatok szőre a felelős, ma már tudjuk, hogy ez csupán egy tévhit. A problémát és ezzel együtt az allergiás panaszokat a cicák elhalt és elhullajtott hámsejtjei, valamint a vizelet- és nyálcseppjeivel való kontaktusok okozzák. Ezek ugyanis mind tartalmazzák azt a Fel d 1 nevű fehérjét, amivel szemben az allergia kialakulhat.

Mivel a háziállatokból származó allergének nagyon aprók és könnyűek, ha egyszer a levegőbe kerülnek, sokáig keringhetnek, míg végül rá nem hullanak a szőnyegekre, ágyneműkre, bútorokra, és egyéb otthoni tárgyakra. De akár emberek vagy más állatok is szállíthatnak allergéneket, például a hajukon, ruhájukon, vagy éppen a bundájukon.

Becslések szerint a világ népességének 30-40 százaléka küzd valamilyen allergiával, és a megbetegedések előfordulása világszerte növekszik. Az allergiás emberek nagyjából 15-30 százaléka allergiás a macskákra vagy a kutyákra - ismét csak rossz hír, hogy a macskaallergia kétszer olyan gyakori, mint a kutya.

Sokkal többen allergiásak a macskára, mint a kutyára.
Sokkal többen allergiásak a macskára, mint a kutyára. Fotó: Getty Images

Milyen tünetek jelzik a macskaallergiát?

Az egyedi érzékenységtől, valamint az allergén mennyiségétől függően a következő panaszok erőssége az enyhétől az egészen súlyos formáig változhat. A macskaallergia általában orr-, szem-, bőr- és légúti (tüdőben és torokban jelentkező) tüneteket okoz.

Jelentkezhet például:

  • tüsszögés,
  • orrfolyás vagy orrdugulás,
  • vörös, viszkető vagy könnyező szem,
  • viszkető orr, torok vagy szájpadlás,
  • száraz, viszkető bőr,
  • kiütések, csalánkiütés.

Azoknál, akiknél a macskaallergia allergiás bronchitist vagy asztmát vált ki, a következők is kialakulhatnak:

  • köhögés,
  • zihálás (fütyülő hang) légzés közben,
  • mellkasi szorítás,
  • légszomj.

Ha allergiásak vagyunk, tarthatunk macskát?

Ma már szerencsére többféle hatékony terápia létezik a panaszok enyhítésére, vagy akár megszüntetésére, tehát az allergia kialakulása nem jelenti azt, hogy a négylábú családtagunktól feltétlenül meg kellene válnunk. Sőt, enyhébb esetben már az is sokat segíthet, ha beiktatunk néhány óvintézkedést és új szabályt a mindennapjainkba.

Próbáljuk meg csökkenteni az allergéneknek való kitettségünket

Az allergének mennyiségének csökkentése az allergiánk tüneteit is drámaian enyhítheti. De tartsuk észben, hogy a változás érzékeléséhez hetekre is szükség lehet. Az alábbi tippeket mindenképpen érdemes lehet megfogadni:

  • ivartalanítsuk a macskánkat, ez ugyanis csökkenti az allergéntermelést.
  • bármennyire is szeretjük a cicákat, elégedjünk meg csak eggyel. Minél több macska van a lakásban, annál nagyobb lesz az allergének koncentrációja.
  • ha lehetőségünk van rá, rendszeresen fürdessük a macskát (szigorúan macskasamponnal), ez is csökkenti ugyanis az allergének koncentrációját.
  • mivel az allergia az alvást is megnehezítheti, érdemes lehet korlátozni a cica hálószobában töltött idejét.
  • ha megoldható, szabaduljunk meg a szőnyegeinktől, és váltsunk inkább sima padlóra. A szőnyegekben 13-szor több macskaallergén lapulhat meg, mint a sima padlókon.
  • a lakás legyen legalább hetente egyszer kiporszívózva HEPA-szűrős porszívóval, viszont a porszívózást jobb, ha nem az allergiás személy végzi.
  • a sepregetést és a száraz portörlést inkább kerüljünk, mert ezzel csak még jobban a levegőbe juttatjuk az allergéneket.
  • az ágyneműket és ruhákat magas hőmérsékleten mossuk, hogy minél több allergént el tudjunk távolítani.
  • érdemes lehet beruházni egy légtisztító berendezésre, ez ugyanis ki tudja szűrni az allergéneket, így csökkenteni lehet a beltéri levegőben keringő allergének mennyiségét.

Ha a változtatások nem segítenek, jöhet a terápia

Ma már többféle orvosi lehetőség is van az allergiánk megzabolázására és a tünetek csökkentésére. Ha jelentkeznek nálunk a fent említett panaszok, mindenképpen keressünk fel egy szakorvost, akivel át tudjuk beszélni a lehetőségeinket. A súlyosságtól függően akár vény nélkül kapható gyógyszerek is csökkenteni tudják például az olyan tüneteket, mint a tüsszögés, orrfolyás, vagy szemkönnyezés. Ezek mellett léteznek erősebb, vénykötelesek gyógyszerek is, de érdemes lehet fontolóra venni az úgynevezett immunterápiát is, aminek segítségével a szervezetet hozzá lehet szoktatni a macskaallergén jelenlétéhez. A kezelés már gyerekeknél is végezhető, 5-6 éves kortól.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra