Képernyőidő: ennyi legyen a napi limit

Tudtad, hogy az életkorral összefüggő változások, valamint a környezeti hatások komoly túlterhelésnek tehetik ki szemeidet? Mutatjuk, a szakértők szerint mit kell tenned látószerveid egészségének megőrzéséért.

Gondolkodtál már azon, hogy melyek azok a mindennapi dolgok, amelyeket te magad is viszonylag egyszerűen megtehetsz az egészségedért? A Semmelweis Egyetem cikksorozatának legújabb részében azt foglalták össze, hogy „szemed fényének” megőrzése érdekében milyen óvintézkedéseket tehetsz.

képernyő előtt dolgozó szemüveges nő pihenteti a szemét
Fontos, hogy minden tőled telhetőt megtegyél látószerveid egészségének megőrzéséért. Fotó: Getty Images

Tölts minél kevesebb időt a képernyő előtt!

A mesterséges fényt kibocsátó eszközök jelentősen hozzájárulhatnak a rövidlátás kialakulásához, főként a gyerekeknél – figyelmeztetett dr. Nagy Zoltán Zsolt, a Szemészeti Klinika igazgatója. Mint mondta, egy, a 10 éves korosztály körében végzett felmérésből kiderült, hogy míg korábban a gyerekek negyede volt rövidlátó, addig a 2023-ra már az 56 százalékot is elérte ez az arány.

Mindez a képernyőhasználatnak, az okostelefonok túlzott használatának, a kevés szabadidős tevékenységnek és csekély szabadban való tartózkodásnak a következménye, illetve annak, hogy a koronavírus-pandémia alatt minden az online térre korlátozódott, a tanítás is, amihez ez a generáció hozzászokott, és kevéssé kommunikálnak egymással személyesen” – fogalmazott az igazgató.

A távol-keleti országokban egyébként már 90 százalék fölött van a rövidlátók aránya, így Kínában például 8 éves kornál húzták meg a telefonhasználat alsó korhatárát. Dr. Nagy Zoltán Zsolt szerint gyermekkorban valóban javasolt a lehető legminimálisabbra szűkíteni a képernyő előtt töltött időt. Egy iskoláskorú gyerek naponta maximum 1-2 órát, egy 2 éven aluli pedig lehetőleg egyáltalán ne nézzen tévét vagy okostelefont. De még felnőttként se lépd át a napi 6-7 órát!

Védd a szemedet az UV-sugárzástól!

Az UV-sugárzás – mind az UV-A, mind az UV-B – nemcsak a bőrre, de szemre is káros hatást gyakorol. Az UV-B nagyobb energiát hordoz, nagy részét azonban elnyeli a szaruhártya és a szemlencse. Ezzel szemben az UV-A kisebb energiájú, de kevésbé nyelik el a szem elülső szövetei, így több károsodást okozhat a szem belsejében. Ezeknek az ártalmaknak nemcsak nyáron, hanem egész évben ki vagy téve, egy megfelelő napszemüveg azonban mindkét típusú UV-sugárzást blokkolja. 

Milyen a jó napszemüveg?
Napszemüveg-választásnál az egyik legfontosabb szempont, hogy mind az UV-A-, mind az UV-B-sugarakat kiszűrje. Érdemes UV400-as jelzéssel ellátott terméket keresni, ez ugyanis azt jelenti, hogy 400 nanométerig a sugárzás 100 százalékát blokkolja. A lencsék színe és sötétsége az UV-sugárzás szempontjából nem lényeges, a forma és a méret viszont annál inkább: minél nagyobb, annál jobb. Az oldalról bejutó napsugarak is károsíthatják a szemet, ezért a hajlított ívű, nagy lencséjű napszemüvegeket ajánlott előnyben részesíteni.

Egyéb hasznos tanácsok

A Semmelweis Egyetem szakértője a fentieken kívül további hasznos tanácsokat is megfogalmazott.

  • A dohányzás a szemnek is árt, tehát kerüld a cigarettát!
  • Előzd meg a szemszárazságot!
  • Soha ne nyúlj a szemedbe piszkos kézzel!
  • Ne feledkezz meg a rendszeres szemészeti szűrővizsgálatokról!

Az évenkénti szemvizsgálat egyébként nem csupán az élés látás megőrzése érdekében fontos, hanem a súlyosabb betegségek – például a szem érhártyájának daganata – korai felismerése miatt is. Ez ugyanis nemcsak a leggyakoribb rosszindulatú daganat a szemben, de az életkor előrehaladtával még növekszik is a megjelenésének valószínűsége.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Október a látás hónapja, így ebből az alkalomból is fontos felhívni a figyelmet arra, hogy mekkora mindennapi terhelés éri a szemeket, akár gyermekekről, akár az idősebb generációkról van szó.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -1 °C

Többnyire borult, párás idő várható, csak kisebb körzetekben lehet átmeneti szakadozás. A keleti, északkeleti megyékben gyenge vegyes csapadék egyre kevesebb helyen várható, ugyanakkor a Dunántúlon és a főváros környékén újra előfordulhat eső, havas eső, néhol havazás. Hajnalban néhol átmeneti ónos eső sem kizárt. Többnyire mérsékelt marad a légmozgás, a Dunántúlon lehet időnként szélélénkülés. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet döntően -2 és +2 fok között valószínű. Az orvosmeteorológiai helyzetet jelenleg kettősfronti hatás határozza meg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra