Fél szemére megvakult a 21 éves srác, miután a kontaktlencséjében aludt

Egy ritka, húsevő parazitával fertőződött meg, most pedig már az sem biztos, hogy valaha visszakaphatja a látását.

„Azt hittem, egy egyszerű gyulladásról van szó” – idézi a Daily Star című brit lap a floridai Mike Krumholzot. A 21 éves férfi élete tavaly decemberben változott meg, miután elkövette azt a hibát, hogy a kontaktlencséjében dőlt le aludni. Mike a lapnak elmondta, néhány órával azután, hogy felébredt az alig egy órás szundikálásból, égni és viszketni kezdett a szeme, ki is vette a kontaktlencséjét.

Miután a tünetei másnap sem múltak el, eldöntötte, hogy felkeresi a háziorvosát, ám még ekkor sem gondolta, hogy egy kötőhártya-gyulladásnál komolyabb baja lehet. A kötőhártya-gyulladás egyébként az egyik legelterjedtebb szembetegség: világszerte minden korcsoportban előfordul, a kiváltó ok alapján pedig lehet fertőzéses eredetű – vagyis vírusok, gombák, illetve paraziták által okozott -, vagy nem fertőzéses eredetű.

Az igazi diagnózis csak később derült ki

Mike esetében a háziorvosa a szakorvosi kivizsgálást javasolta, aki elsőre a Herpes-simplex vírus által okozott kötőhártya-gyulladásra gyanakodott, és erre is kezelte a fiatalembert. „A tüneteim se az antibiotikumos, se a szteroidos kezelés hatására nem javultak. Sőt! Az utóbbi után olyan fájdalmaim lettek, amit az ellenségemnek se kívánok” – magyarázza Mike, aki végül öt másik szemésznél járt, mire kiderült, hogy nem a Herpes-simplex vírus, hanem egy húsevő parazita, az úgynevezett acanthamoeba keratitis okozza a tüneteit.Mivel a pontos diagnózisra túl sok időt kellett várnia, ráadásul egy ponton szteroidot szedett – aminek hatására elszaporodott a parazita -, a kezelőorvosainak drasztikus módszerekhez kellett folyamodniuk, hogy egyáltalán megmenthessék Mike szemét. „Sajnos még így sem biztos, hogy valaha visszakapom majd a látásom” – mondja a férfi, aki az érintett szemére jelenleg némi szürkés villódzáson kívül semmit sem lát.

„A szövetátültetés jöhetne csak szóba, de ahhoz a szemem egyelőre túlságosan gyulladt” – árulta el, majd hozzátette, amennyiben sor is kerül a beavatkozásra, még a legoptimistább becslések szerint is legfeljebb csak a látása 50 százalékát kaphatja vissza. És bár Mike érthető okokból teljesen összetört a hír hallatán, igyekszik erőt meríteni abból, hogy a tapasztalataival segíthet másokon. Az utóbbi heteket azzal töltötte, hogy a közösségi csatornáin igyekezte felhívni a figyelmet annak a veszélyeire, ha valaki – hozzá hasonlóan – a kontaktlencséiben alszik.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
gyógyszerfelírás
Eldőlt, nagy változás jön a gyógyszerfelírásban – Hivatalosan is kihirdették
A 10 legjobb kutyafajta kisgyerekes családoknak – Kistestűtől a nagytestűig
magas rosttartalom
Ugyanolyan rostdús, mint az útifűmaghéj, de negyedannyiba kerül – ez a 3 legjobb alternatíva
grapefruit
Ez a kedvelt gyümölcs többet árthat, mint használ
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +12 °C
Minimum: +5 °C

Általában erősen felhős vagy borult időre számíthatunk többfelé esővel, záporesővel. A Dunántúlon és északkeleten sokfelé erős, főként előbbi térségben nagy területen viharos lesz az északias irányú szél, a Balaton környezetében akár erősen viharos lökések is előfordulhatnak.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 10 és 16 fok között várható, a tartósan borult, viharos széllökésekkel jellemzett vidékeken ennél több fokkal hidegebb maradhat az idő. Késő este többnyire 3 és 11 fok közötti értékek valószínűek. Az orvosmeteorológiai előrejelzés szerint még érezhetjük a szombati hidegfront utóhatásait, így az időjárásra érzékenyek továbbra is változatos panaszokkal küzdhetnek.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: meddig tart egy pánikroham? – Felismernéd a figyelmeztető jeleket? Heves szívdobogás, légszomj, halálfélelem – a pánikbetegség tünetei sokakat megijesztenek, mégis rengeteg tévhit kering róla. Teszteld, mennyire ismered!
kvíz
Kvíz: mi történik az agyban alvás közben? – Teszteld a tudásod! Agyunk irányítja a gondolatainkat, döntéseinket és még azt is, hogyan tanulunk vagy emlékezünk. De vajon mennyit tudunk róla valójában? Teszteld a tudásod ebben az izgalmas kvízben!