Ezek a legfontosabb vizsgálatok sportolóknak

Bármely sportág tekintetében fontos, hogy megfelelő fizikai állapotban legyen az, aki űzi. Melyek a legfontosabb vizsgálatok azoknak, akik versenyszerűen sportolnak? És azoknak, akik hobbi szinten? Sorra vesszük!

A sport, mint fizikai aktivitás meghatározza az életmódot, és ezen belül a táplálkozást is. A helyes, kiegyensúlyozott táplálékbevitel nemcsak a profi, hanem az amatőr sportolóknak is nélkülözhetetlen.

Az élsportolók táplálkozása sportáganként, célfeladatonként, a felkészülési periódust tekintve rendkívül bonyolult, összetett kérdés. Látszólag kis különbségek is befolyásolhatják a teljesítményt, azonban fontos megjegyezni, hogy a táplálkozás nem teljesítményt fokozó tényező!

A sportoló a helyes táplálkozás biztosításával az edzéseken felhalmozott tudását tudja még inkább érvényesíteni, ellenállóbbá teheti szervezetét bizonyos betegségekkel szemben, és sérülések, betegségek esetén rövidítheti a regenerációhoz szükséges időt. A táplálkozásban elkövetett hibák viszont (akárcsak az életmód egyéb hibái, pl. alváshiány) nagy mértékben csökkentik a teljesítőképességet. Ezért fokozottan figyeljünk oda a helyes étrend kialakítására, az étkezések összetételére, az alapanyagok megválogatására, a szervezetbe juttatott élelmiszerek minőségére.

futás, sportolás
Nem mindegy, hogy hobbiként, vagy versenyszinten sportolunk. Fotó: Getty Images

Ezért is fontos – természetesen nemcsak a profi, hanem az amatőr sportolók esetében is –, hogy azok a dietetikusok, akik sportolóknak készítenek étrendet, előbb küldjék el a sportolót laborvizsgálatra, és a lelet eredményei alapján határozzák meg, hogy mit egyen. Egy jól összeállított étrend fontossága megkérdőjelezhetetlen, annak pontos meghatározására azonban a laborvizsgálat sem hiányozhat.

Melyek az ajánlott, és kötelező szűrővizsgálatok sportolóknak?

A versenyszerűen sportolók rendszeres sportorvosi vizsgálatát nagyon részletes szakmai útmutató szerint végzik. A sportorvosi alkalmassági- és időszakos szűrővizsgálatok célja nemcsak az, hogy az adott sportoló megkaphassa a versenyengedélyt, hanem a szűrések által a betegségek, sérülések, illetve az ezekre hajlamosító kockázati tényezők feltárása. Első lépés a versenyző kórtörténetének felvétele (feljegyzik az eddigi sporttevékenységeit, sérüléseit, esetleges, és vele született betegségeit)

Fizikális vizsgálat

  • testalkat vizsgálata (testtömeg- és testmagasság mérése, testtömeg-index (BMI) kiszámítása),
  • szív-, keringési rendszer vizsgálata (vérnyomás, pulzus, szívhangok),
  • légzőrendszer vizsgálata,
  • mozgásszervek vizsgálata,
  • idegrendszer vizsgálata

A sportorvos beutalása alapján

  • EKG- és vizeletvizsgálat,
  • ortopédiai vizsgálat

Laborvizsgálat, vérvétel

A sportolók egészségi állapotának felmérésében segít a laborvizsgálatok rendszeres elvégzése, amin elsősorban a vérképet és a vér- és vizeletkémiai paraméterek mérését értjük. Ezzel pontosan nyomon követhető a sportoló állapotváltozása.

Sok esetben a teljesítménynek nem fizikai határai vannak, így egy alapos kivizsgálás sok kérdésre megfelelő választ ad, valamint a vérben előforduló eltérések segítenek néhány előre jelezhető egészségkárosodás kiszűrésére, mint a:

  • trombózis,
  • szív-és érrendszeri betegségek,
  • daganatok,
  • allergia

Szív és a sport

Kulcsfontosságú szerv a szív, erősen meghatározza a sportteljesítményt. Állóképességi sportágaknál alapvető tényező, hogy mennyi oxigént és tápanyagot képes szervezetünk eljuttatni az izmokba, és hogy mennyi anyagcsereterméket képes elszállítani onnan. Ez elsőssorban a szív teljesítőképességtől függ, mivel a tüdő nagyságrendileg hússzor annyi oxigént képes felvenni, mint amennyit az izomzatunk maximális oxigén-felhasználás mellett igényel. Döntő lehet a teljesítmény szempontjából, hogy a szív milyen gyorsan mennyi vért képes eljuttatni a munkavégző izomzathoz. Ez függ attól, hogy a szív egy összehúzódásra mennyi vért képes kilökni a véráramba és percenként hány összehúzódást produkál. 

Kardiológiai vizsgálatok:

  • 12 elvezetéses nyugalmi EKG (ez nem a szokásos nyugalmi EKG) és terheléses EKG-vizsgálat
  • szívultrahang,
  • Holter - vizsgálat (folyamatos, 24 órán keresztüli EKG vizsgálat)
  • vérnyomásmérés

Minden sportolónak ajánlott részt vennie kardiológiai szűrővizsgálaton. Az amatőr és hobbisportolóknak évente, kétévente, a professzionális sportolóknak felkészülési és versenyidőszak előtt és után ajánlott.

Hormonvizsgálatok

A testünk a mozgást stresszként éli meg, ezért fokozott stresszhormon-termelésbe kezd. A két legfontosabb ezek közül a kortizol és az ephinephrine. Mindkét hormon abban segít, hogy megnövelje az energiaszintünket, fokozza a vérkeringésünket és megemelje a vércukorszintünket edzés közben. Ha azonban a kortizolszint folyamatosan magas, az megzavarhatja az izomfejlődést. Ezeknek a szintjét laborvizsgálatokkal lehet és érdemes ellenőriztetni.

A versenyszerű sportoláson túl

Azok, akik úgy döntenek, életmódot szeretnének váltani, fontos, hogy felkeressék házi orvosukat, aki elvégezhet néhány vizsgálatot mielőtt belevetnék magukat a rendszeres sportolásba. Ilyen alapvető szűrővizsgálat például a fizikai-, EKG-, vér- és vizeletvizsgálat.

Egyéb, fontos szűrések:

  1. Pajzsmirigy: a pajzsmirigy működését szintén laborvizsgálat segítségével, vérből tudják kimutatni, mégpedig a FT3, FT4, TSH szintjének ellenőrzésével.
  2. CRP-szint: a vérből kimutatható C-reaktív protein, azaz CRP a testben lévő gyulladások marker.
  3. Vashiány: a szervezet alacsony vasszintje negatívan befolyásolja a sportteljesítményt, hiszen ilyenkor fáradtabbnak érezhetjük magunkat. Fontos, hogy folyamatosan ellenőriztessük egy-egy vérvizsgálattal

Ha ön dietetikus, táplálkozástudományi szakértő, az egészségtudományi prevenció vagy rehabilitáció területén dolgozó szakember és szeretné napi munkája során magabiztosan alkalmazni a labordiagnosztikai eredményeket akkor jelentkezzen a Synlab Labordiagnosztikai képzésére január 10-ig. (X)

.Szponzorált tartalom. A cikk megjelenését a SYNLAB Hungary Kft. támogatta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra