Terhesség utáni ekcéma

Az ekcéma nemcsak csecsemő és kisgyermekkorban, hanem bármely életszakaszban előfordulhat. Bár mindkét nemet érinti, a nőket valamivel nagyobb számban. Sok esetben a kellemetlen tünetek éppen a várandósság alatt vagy után erősödnek fel: ebben az időszakban különösen oda kell figyelni a megfelelő kezelési mód kiválasztására.

Ekcémás kismamák

Az ekcéma változó tüneteket okozhat: előfordulnak viszkető, nedvező, hólyagos, vörös kiütések, amelyek akár kiterjedtek is lehetnek, de kialakulhatnak kisebb, szárazabb, pikkelyes vagy hámló felületűek is. Több különböző fajtája létezik, de sok esetben a kiváltó okokat nem lehet egyértelműen tisztázni, hiszen nemcsak külső, irritáló anyagok, sérülések, gyulladások vagy allergia okozhatja, hanem genetikai hajlam és stressz is. Míg a terhesség alatt a kismamák egy részének a tünetei teljesen megszűnnek, másoknak éppen ebben az időszakban jelentkeznek erőteljesebben. Így van ez a szülés után is, hiszen ilyenkor nemcsak érzékenyebb lehet az édesanyák lelkiállapota, hanem gyakran a korábbinál több vegyszerrel is találkoznak.

ekcéma, terhesség

Stressz és vegyszerek

Fontos, hogy a várandósság alatt és a gyermekágyas időszakban is próbáljunk elég időt fordítani a pihenésre, valamint igyekezzünk a lehető legkiegyensúlyozottabbak maradni testileg és lelkileg is. Bár ezt - különösen a szülés utáni első félévben - nem mindig könnyű a gyakorlatban kivitelezni, a család és a tágabb környezet segítségével enyhíthetők az édesanyákra nehezedő fizikai és pszichés terhek.

Az ekcémát azonban külső tényezők közvetlenül is kiválthatják. Fertőtleníteni kell a babaruhákat, a cumisüveget és minden egyéb felszerelést, használati tárgyat, valamint nagymértékben megnő a kézmosások száma is. Ezt az úgynevezett kontakt ekcémát - amelyet bizonyos irritáló vagy allergén anyaggal való érintkezés vált ki - úgy kerülhetjük el leghatékonyabban, ha kímélő tisztálkodó- és tisztítószereket, illetve egyéb vegyszereket, kozmetikumokat használunk. Válasszunk tartósítószer-, színezőanyag- és illatmentes termékeket, valamint fordítsunk kiemelt figyelmet a bőrünk hidratálására.

Bőrápolás terhesség és szoptatás alatt

Terhesség és szoptatási idő alatt az orvosok sokszor nem javasolják sem az antihisztamint, sem a szteroidos krémek használatát, ezért célszerűbb olyan krémeket választani, amelyek ebben az időszakban is minden esetben biztonságosan alkalmazhatóak. Ilyenek például a B5-provitamin tartalmú termékek, amelyek hámosítanak, azaz fokozzák a sejtosztódást, így gyógyítják a bőr és a nyálkahártya felszíni sérüléseit. Emellett javítják a bőr nedvességmegtartó képességét. Hosszú távú használatukkal elérhetjük, hogy újra puha, sima és egészséges legyen a bőrünk.

A piros, száraz, gyulladt, viszkető bőrrel járó ekcéma bár nem fertőző, mégis sokak életét megkeserítő betegség, amely nem csak a csecsemőket érinti, hanem bármely életkorban kialakulhat. Ha hatékonyan szeretnék csökkenteni a kellemetlen, sokszor esztétikailag is problémát okozó tüneteket, fontos, hogy egyaránt nagy figyelmet fordítsunk bőrünk megfelelő tisztítására, ápolására és hidratálására.

Ekcéma esetén a gyógynövények szintén kíméletes és hatékony segítséget nyújthatnak. Az A- és E-vitaminban, valamint antioxidánsokban gazdag olívaolaj bőrrel rokon összetevőinek köszönhetően gyorsan felszívódik. Antibakteriális hatásával segít a sebgyógyulásban, nyugtat, hidratál, gátolja a bőr öregedését, és megőrizni a nedvességtartalmát.

Az A-, B-, C-, E- vitaminokban gazdag homoktövisolaj hámlasztó és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, ezért nem csak a rozaceás és szeborreás felületekre alkalmazható, de a száraz, vízhiányos, ekcémás bőrt is újra simává, puhává és hidratálttá teheti.. Ha olívaolajjal, provitaminokkal és a bőrre szintén jótékony hatású - a vízmegtartó képességet elősegítő - glicerinnel kombináljuk, szteroidok nélkül is felvehetjük a harcot az ekcéma tünetei ellen a várandósság alatt vagy a szoptatási időszakban. Szponzorált tartalom.

Támogatta a Bayer Hungária Kft.

L.HU.MKT.CC.22.01.2019.1844

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra