Szamárköhögés: ezért rendkívül veszélyes a babákra

A szamárköhögés elsősorban a még oltatlan vagy részlegesen oltott csecsemőkre jelent veszélyt, akiknél az akut légzéselégtelenség és az oxigénhiányos állapot súlyos szövődményeket, akár halált is okozhat – hívta fel a figyelmet egy magyar szakember, aki aki a járványszerűen terjedő betegség csecsemőkori tüneteiről és kockázatairól is beszélt.

A szamárköhögés – vagy más néven pertusszisz – egy cseppfertőzéssel terjedő légúti megbetegedés, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz, és korábban vezető halálok volt a csecsemők körében. A fertőzés ellen 1953 óta kapnak kombinált, öt komponensű védőoltást (DPT-vakcinát) a gyermekek Magyarországon. A kötelező védőoltási programnak hála a megbetegedések száma teljesen visszaszorult.

Ugyanakkor a COVID-járványt követően Európa-szerte megemelkedtek az esetszámok, amelyek – elsősorban az újszülöttek és fiatal csecsemők veszélyeztetettsége miatt – ismét ráirányították a figyelmet a betegségre – ismertette dr. Mészner Zsófia csecsemő- és gyermekgyógyász, a Gyermekgyógyászati Központ infektológusa és védőoltási szaktanácsadó szakorvosa.

babát vizsgálják
A 6 hónaposnál fiatalabb gyermekeket kell a leginkább óvni a fertőzéstől. Fotó: Getty Images

A csecsemőknél súlyos szövődményeket okozhat

A szamárköhögés jellegzetes tünete a fokozott nyákképződéssel, hányással és légzési nehézséggel járó, elhúzódó görcsös köhögés, amely rendkívüli módon megterheli a szervezetet. Ennek végén a szamárhanghoz hasonló, éles hangú, húzó belégzés hallható. A már beoltott idősebb gyermekeknél és felnőtteknél általában enyhe tüneteket okoz a megbetegedés, és ha időben diagnosztizálják, célzott antibiotikumos kezeléssel jól gyógyítható. Ugyanakkor tünetmentesen ők is a terjesztői lehetnek a fertőzésnek.

A legveszélyeztetettebbek a még oltatlan, vagy részlegesen oltott, tehát a megfelelő immunitással még nem rendelkező csecsemők. Ők ugyanis 2 hónapos korban kapják meg az első oltást, majd három, illetve négy hónaposan a következő adag vakcinát, és újabb egy hónap szükséges ahhoz, hogy alapimmunizációban részesülhessenek (az első újraoltás betöltött 18 hónapos korban történik). Ez azt jelenti, hogy a 6 hónaposnál fiatalabb gyermekeket kell leginkább óvnunk a fertőzéstől – magyarázta a szakértő.

Kiemelte továbbá, hogy a tünetek másként jelennek meg az újszülött és fiatal csecsemőknél, és változatosak lehetnek. A betegség bevezető, hurutos szakaszát legfeljebb némi vizes orrfolyás jelzi vagy még az sem. A kezdetben sokszor alig észrevehető, majd egyre erősödő köhögést pedig nem minden esetben követi betegségre jellemző húzó, éles hangú belégzés. A köhögőroham végén öklendezés, hányás és rövid légzésleállás (apnoé) alakul ki, amely cianózishoz – vagyis a bőr vagy nyálkahártya kék illetve lila elszíneződéséhez–  vezethet, és súlyos esetekben akár életveszélyes lehet.

A szamárköhögés a hat hónaposnál fiatalabb gyermekeknél számtalan súlyos szövődményt okozhat, amelyek a következők lehetnek:

  • légzési nehézségek
  • keringészavar
  • táplálhatatlanság
  • köldök- vagy lágyéksérv
  • tüdőgyulladás
  • görcsrohamok
  • agykárosodás
  • halál

A nehézlégzés, a cianózis és az apnoé jeleit, illetve az idegrendszeri tüneteket mutató, táplálhatatlan 6 hónaposnál fiatalabb gyermekek esetében intenzív osztályos kezelés is szükségessé válhat.

Három hónapig köhögött a kisfiú. Ez volt a tüdejében
Meglepő dolgot távolítottak el egy 5 éves fiú tüdejéből. Mielőtt az idegen tárgyat felfedezték volna, a gyerek 3 hónapon át köhögött szinte megállás nélkül.

Csak így védhetjük meg a csecsemőket

Az újszülötteket és fiatal csecsemőket a közvetlen környezetük – vagyis a szülők, a testvérek, a gondozók és az egészségügyi személyzet – fertőzi meg. Bár a gyermekek 6 és 11 éves korban emlékeztető oltásban részesülnek, a védőoltás mindössze 3-5 évig nyújt védettséget. Ezért a hivatalos oltási ajánlás szerint a szamárköhögés elleni védőoltást a családtervezőknek 5 évente, a többi felnőttnek pedig 10 évente ajánlott újra beadatni.

Amikor a fiatal csecsemő családtagjai és gondozói szamárköhögés elleni védőoltásban részesülnek, azzal nemcsak saját egészségüket védik, hanem hozzájárulnak a fészekimmunitás kialakításához, amellyel megóvhatják az újszülöttet is élete első hónapjaiban. Ugyanakkor a fészekimmunitás sem védi meg teljesen a csecsemőket a szamárköhögéstől, ezért rendkívül fontos, hogy a várandós nők már a terhesség alatt újraoltakozzanak. Erre a várandósság betöltött 27. hetétől van lehetőség, de fenyegető koraszülés esetén az oltás a várandósság korábbi szakaszában is javasolható. Ezzel rövid távú védelmet biztosítanak az édesanyák a gyermeküknek, amíg két hónapos korukban megkaphatják a saját oltóanyagukat” – hangsúlyozta Mészner doktornő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Önkéntes napon jártunk a Rex Állatotthonban

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +7 °C

Nyugat felől vastagabb felhőtömbök érkeznek, emiatt átmenetileg mindenütt erősen megnövekszik a felhőzet, de csapadék napközben még nem várható. A nyugatias szelet az északkeleti tájakon kísérhetik élénk lökések. Késő estére 5 és 13 fok közé hűl le a levegő. Keddtől hidegfrontok érintik majd térségünket, ezekből elszórtan csapadék is várható. Ma azonban még frontmentes időben lehet részünk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra