Váratlan módon gyógyult ki a HIV-fertőzésből egy férfi

Újabb HIV-fertőzött páciens hosszú távú remissziójáról számoltak be kutatók. A genfi betegnek nevezett férfi a korábbi esetektől eltérően nem kapott olyan őssejtet, amelyben jelen lett volna a vírusblokkoló génmutáció.

Korábban öt HIV-fertőzött pácienst tekintettek "gyógyultnak": egy berlini, egy londoni, egy düsseldorfi, egy New York-i és egy kaliforniai beteget. Ők daganatos betegségük miatt mind csontvelőátültetésen estek át, és olyan donortól kaptak őssejteket, aki hordozta az úgynevezett CCR5 génmutációt. Ez a mutáció megakadályozza, hogy a HIV bejusson a szervezet sejtjeibe. A genfi beteget súlyos leukémiája miatt 2018-ban szintén őssejtátültetéssel kezelték, de az ő donorjában nem volt jelen a CCR5 génmutáció – számoltak be róla csütörtökön a brisbane-i AIDS-konferencián részt vevő francia és svájci kutatók.

laborvizsgálat, vérminták, mikroszkóp
A genfi beteg szervezetéből hosszú ideje nem lehet kimutatni a HIV-vírust. Fotó: illusztráció, Getty Images

A Genfi Egyetemi Kórház orvosai azonban 20 hónappal az után, hogy a férfinél leállították az antiretrovirális kezelést, nem találtak HIV-vírust a szervezetében. A kutatók nem zárják ki, hogy a férfi visszaeshet, de mint mondták, most hosszú távú remisszióban van. A férfinél 1990-ben diagnosztizálták a HIV-fertőzést. Az antiretrovirális gyógyszereket 2021 novemberéig szedte. Akkor esett át csontvelőátültetésen, amely után azt javasolták neki, hogy hagyja el a gyógyszereket. Két korábbi, őssejtátültetésen átesett páciensnél azonban, akikre bostoni páciensekként hivatkoznak, néhány hónappal azt követően, hogy abbahagyták az antiretrovirális gyógyszereket, visszatért a HIV.

Asier Saez-Cirion, a francia Pasteur Intézet tudósa, aki Brisbane-ben bemutatta a genfi páciens esetét, elmondta: az, hogy a férfi szervezetében több mint egy évvel a gyógyszerek elhagyása után sem jelent meg ismét a vírus, jelentősen növeli annak esélyét, hogy ez a jövőben is így maradhat. Hozzátette, lehetséges, hogy a genfi páciensnél a transzplantáció eltüntette az összes fertőzött sejtet anélkül, hogy szükség lett volna a CCR5 génmutációra. De az is elképzelhető, hogy a transzplantáció után kapott immunerősítő kezelés játszott szerepet a történtekben.

Sharon Lewin, a brisbane-i konferenciát szervező Nemzetközi AIDS Társaság elnöke ígéretesnek nevezte a genfi páciens esetét. Ugyanakkor óvatosságra is intett: mint mondta, ahogy a bostoni pácienseknél tapasztalták, a vírusnak akárcsak kis maradványa is a HIV-fertőzés kiújulásához vezethet. A hosszú távú remisszió esetei táplálják a reményt, hogy a HIV-fertőzést egy nap tényleg meg lehet gyógyítani. A csontvelőátültetés ugyanakkor durva és kockázatos beavatkozás, és nem járható út a világszerte élő vírusfertőzöttek milliói számára. Ez csupán azoknak nyújthat utolsó reményt, akiket súlyos rákbetegséggel kezelnek, egyúttal HIV-fertőzöttek is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +7 °C

A felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, és országszerte gomolyfelhős, napos idő várható. Néhol kialakulhat zápor, északkeleten egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 18 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra