Vakcinák: megint kiderült valami a szívizomgyulladásról

Gyakrabban jelentkeznek szívproblémák a koronavírus-fertőzés után, mint az mRNS-alapú védőoltások mellékhatásaként - derül ki egy új tanulmányból.

Miután 2021 nyarán több országból - például Izraelből és az Egyesült Államokból - is jelentették, hogy a Pfizer-BioNTech és a Moderna vakcinája ritka mellékhatásként szívizom- vagy szívburokgyulladást okozhat a kamasz fiúknál és a fiatal férfiaknál, sokan ódzkodtak beadatni ezeket maguknak vagy gyermeküknek. Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) friss tanulmánya szerint azonban kisebb annak a valószínűsége, hogy az mRNS-alapú vakcinák mellékhatásaként myocarditis lép fel, mint annak, hogy a vírusfertőzés következtében alakul ki ez az állapot - számolt be róla az NBC News.

szívizomgyulladás koronavírus elleni vakcina
Nagy riadalmat okoztak a tinédzser fiúk és fiatal férfiak körében előforduló szívizomgyulladásos esetek. Fotó: Getty Images

A szívizomgyulladás kialakulását egyébként már jó ideje összefüggésbe hozták különböző vírusokkal, köztük az influenza-, és a bélrendszer működését érintő Coxsackie-vírusokkal . Utóbbiak felelősek például a kéz-láb-száj betegség kialakulásáért, és számos, hasmenéssel járó gyomor- és bélrendszeri fertőzésért.

Sokakat elbizonytalanított a helyzet

2021 nyarán a CDC megállapította, hogy a szívizomgyulladásos esetek száma a tizenéves és húszas éveik elején járó, beoltott férfiak körében több mint kétszerese volt az általában elvárhatónak. (Akkoriban a Pfizer-BioNTech vakcinája volt az egyetlen, amelyet 18 év alattiak számára is engedélyeztek.) A betegek többsége maradandó problémák nélkül meggyógyult, sokakban mégis kétely támadt. hogy a védőoltás előnyei - különösen az érintett korosztályok tagjai számára - meghaladják-e kockázatokat, vagyis az esetleges, ritkán fellépő mellékhatások következményeit. Ahogy azt Gerard Boyle, a Clevelandi Klinika Gyermekkórházának orvosa elmondta: az új tanulmány eredményei megerősítik azt, amit gyermekkardiológusok is megfigyeltek. Vagyis hogy a koronavírus-fertőzés után - a COVID-19 szövődményeként - sokkal nagyobb valószínűséggel alakulnak ki szívproblémák, mint a védőoltás beadása után.

Több millió 12-17 éves amerikai osztotta meg tapasztalatait a koronavírus elleni védőoltás beadatását követően. Mutatjuk, milyen mellékhatásokról számoltak be, illetve azok milyen gyakorisággal jelentkeztek.

A tanulmányhoz 15 millió, Egyesült Államokban élő ember elektronikus egészségügyi nyilvántartásban elérhető adatait elemezték 2021 januárjától 2022 januárjáig. A kutatók a többi között szívizomgyulladásra, vagy multiszisztémás gyulladásos szindrómára , más néven sokszervi gyulladásra (MIS-C) utaló jeleket kerestek a gyermekeknél. Megállapították, hogy a vakcinával összefüggésbe hozható szívizomgyulladásos esetek aránya a 12-17 éves fiúk körében volt a legmagasabb, különösen a második részoltás után.

A szívizomgyulladás jellegzetes és gyakori tünetei közé tartozik a légszomj, a mellkasi fájdalom, a rossz közérzet, a fáradtság, a sápadtság és a duzzadt lábfej.

Mi lehet a megoldás?

A CDC kanadai egészségügyi szakértők véleményére hivatkozva nemrég azt javasolta, hogy az mRNS-alapú oltások első és második dózisa között eltelt időt négy hétről nyolc hétre növeljék, ezzel ugyanis jelentősen csökkenthető a vakcina mellékhatásaként esetlegesen jelentkező szívproblémák kockázata. "Ennek az lehet az oka, hogy a második részoltás utáni órákban és napokban a vakcina hatására olyan erős immunválasz alakul ki, ami stresszreakciót okozhat a szívben"- idézte az NBC News Buddy Creechet, a Vanderbilt Egyetem Orvosi Központjának szakértőjét. Véleménye szerint, ha a két részoltás között több idő telik el, akkor több időt adunk az immunrendszerünknek az erős és tartós immunválasz kialakítására, ami csökkentheti a mellékhatások kialakulásának kockázatát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

A fátyolfelhőzet, illetve erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett a legtöbb helyen több órára kisüt a nap. Délutántól - elsősorban a Kelet-Dunántúl tágabb térségében - egyre nagyobb számban alakulhatnak ismétlődő jelleggel záporok, zivatarok. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti, keleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 27 fok között alakul, de néhol egy-két fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra