Szegedi felfedezés lehet az új fegyver a szuperbaktériumok ellen

Új megvilágításba helyezi a baktériumok ellenálló képességének kialakulását, egyben ígéretes stratégiát kínál az antibiotikumok fejlesztéséhez Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) munkatársainak egy új tanulmánya.

Az antibiotikumrezisztencia globális kihívás, amelyet ma már csendes világjárványként emlegetnek. Az előrejelzések szerint 2050-re évente akár 10 millió haláleset is bekövetkezhet amiatt, hogy a baktériumok ellenállóvá válnak az ellenük alkalmazott gyógyszerek hatásával szemben. Még a legújabb fejlesztés alatt álló antibiotikumok esetében is gyorsan megjelenik a rezisztencia, ahogy azt a szegedi csoport két friss publikációja is bizonyítja. Ezért létfontosságú mélyebben megérteni az antibiotikumok hatékonyságát meghatározó alapelveket – olvasható az SZBK közleményében.

Különösen a Gram-negatív baktériumok okoznak kihívást, mivel külső membránjuk jelentősen akadályozza az antibiotikumok behatolását. A szegedi kutatócsoport ugyanakkor kidolgozott egy olyan megközelítést, amely lényegesen csökkenti a rezisztencia kialakulását. Az úgynevezett kettős célpontú membránpermeabilizáció, amely biztosítja a külső burok átjárhatóságát, többféle kritikus kórokozó esetén is hatékonynak bizonyult a vizsgálatok során. A membránok megbontását egy másik létfontosságú sejtfunkcióval kombinálva drasztikusan csökkenthető a baktériumok ellenálló képességének kialakulása. Ez rávilágít arra, hogy nemcsak az számít, hány célpontja van egy antibiotikumnak, hanem az is, melyek azok.

Laboratóriumi evolúciós kísérletek során a kettős célpontú antibiotikumok rendre alacsonyabb rezisztenciaszintet eredményeztek a hagyományos antibiotikumokhoz képest. A környezeti minták vizsgálata is megerősítette, hogy az ilyen antibiotikumokhoz kapcsolódó rezisztenciagének lényegesen ritkábban fordulnak elő. Mi több, hogy az egyik vizsgált antibiotikum – a tridecaptin M152-P3 – esetében egyáltalán nem is voltak rezisztenciát okozó gének környezeti mintákban, miközben a legújabb antibiotikumoknál ezek már jelen vannak a természetben.

A baktériumok gyorsan képesek rezisztenciát kialakítani, még az olyan végső védvonalként használt antibiotikumokkal szemben is, mint a kolisztin. A szegedi csoport kutatása egy olyan új stratégiát javasol, amely a sejtmembránon keresztüli anyagtranszportot valamilyen mechanikai hatásra lehetővé tevő csatornákra épít. Ez a megoldás új utakat nyithat a több gyógyszerrel szemben is ellenálló Gram-negatív kórokozók elleni antibiotikumok fejlesztésében, ami a közegészségügy számára világszerte kulcsfontosságú. Eredményeikről a szegedi kutatók a Nature Communications című szaklapban számoltak be.

Borítókép: Getty Images

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +10 °C
Minimum: +3 °C

Döntően erősen felhős vagy borult időre számíthatunk. Eső, záporeső elszórtan fordulhat elő. Az északias szelet az északkeleti megyékben kísérhetik élénk, olykor erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 14 fok között alakul. Fronthatásokra ugyanakkor nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra