Szlávik: "az omikron sem a barátunk"

"Az omikron sem a barátunk. Az idősekben, a súlyos immunhiányosokban, daganatosokban, tüdőbetegekben, vesebetegekben képes súlyos megbetegedést okozni, pláne, ha nem oltottak. A rizikócsoportok ugyanazok" - hívta fel a figyelmet a hazai szakértő.

Magyarországon már a koronavírus omikron variánsa vált dominánssá, hiszen az új fertőzések 87 százalékáért ez a változat felelős. Az új mutáns sokkal gyorsabban okoz megbetegedést, ugyanis nem 4-5 nap a lappangási ideje, hanem csupán 2-3 nap, és ezért a lefolyása is gyorsabb, mint a korábbi változatoknak. Akár az is elképzelhető, hogy egy héten belül mindenki meggyógyul a betegségből, ráadásul jellemzően enyhébb tünetek jelentkeznek, és sokkal ritkábban okoz tüdőgyulladást, pláne az oltottak esetében. Ettől függetlenül azonban egy oltatlan, idős, beteg embernél ez a variáns is képes olyan súlyos megbetegedést okozni, ami miatt akár lélegeztetésre is szorulhat az illető - magyarázta Szlávik János főorvos, a Dél-Pesti Centrum Kórház infektológiai osztályának vezetője az InfoRádió Aréna című műsorában.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus Magyarország,
Bár alapvetően enyhébb lefolyású betegséget okoz, azért az omikron variánsnak is megvannak a veszélyei. Fotó: Getty Images

Az omikron más tüneteket okoz

A szakember kiemelte, hogy az omikron azért csak ritkán okoz tüdőgyulladást, mert elsősorban nem a tüdő szöveteiben, hanem inkább a felső légutakban szaporodik. Éppen ezért ebben az esetben nem a köhögés és a fulladás a legjellegzetesebb tünet, hanem inkább a nátha, a torokfájás és a torokkaparás. Emellett, míg az eddigi változatokra jellemző volt a láz, a fejfájás és az izomgyengeség is, az omikronnál sokkal gyakrabban jelentkezik hátfájás, derékfájás, krákogás, enyhe köhögés, valamint izomfájdalom.

Lehetnek még újabb hullámok?

Szlávik János teljesen biztos benne, hogy az országon most végigsöprő fertőzési hullámért az omikron felelős. Úgy fogalmazott, hogy jó lenne hinni abban, hogy az új variánsé az utolsó hullám a pandémia vége előtt, ő azonban nem ennyire optimista. "Rengeteg variáns jelent meg az utóbbi egy évben, és miért ne jelenhetne meg egy omikronnál is jobban terjedő, gonoszabb, súlyosabb megbetegedést okozó variáns?" - tette fel a kérdést. Hozzátette, jó megoldás lenne, ha az omikron világszerte elterjedne és nagyon sok embert megfertőzne, mert ez által mindenkinél kialakulna valamilyen szintű védettség, és véget érhetne a járványnak. "De nem biztos, hogy ez ilyen egyszerű" - szögezte le.

Vannak, akik már a 4. oltást is megkapták - nézze meg a képeket!

A szakember inkább abban látja a járvány végének kulcsát, hogy megjelenik egy olyan vakcina, amely valamennyi variáns ellen hatékony. Véleménye szerint akár már az idei évben előrukkolhatnak a gyártók egy ilyen oltóanyaggal.

Bár megjelent a napokban egy szakmai ajánlás a koronavírus elleni negyedik oltással kapcsolatban, a dokumentum pont a legfontosabb információt nem tartalmazza: azt, hogy milyen vakcina után mi adható. Csak annyit írtak, hogy egyik kombináció sem ellenjavallt, de az oltóanyag kiválasztása mindenesetben az oltóorvos feladata.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra