Sokan ezért nem nyerik vissza a szaglásukat a COVID-19 után

Milliók hiába gyógyulnak fel a COVID-19 okozta megbetegedésből, még hónapokig, vagy akár hosszabb ideig is tartósan hátramaradó tünetekkel küzdenek. Ilyen lehet a szaglásvesztés is, ami a koronavírus-fertőzés egyik potenciális szimptómája. Kutatók kiderítették, mi állhat a jelenség hátterében.

Ahogy telik az idő, egyre többet tudunk a koronavírus-fertőzés után tartósan hátramaradó lehetséges tünetekről, a milliókat érintő hosszú COVID-ról, és a szövődményekről, amelyek akár élethosszig tartó egészségkárosodáshoz is vezethetnek. Egy új – a Science Translational Medicine folyóiratban megjelent – tanulmány szerzői nemrégiben rájöttek, mi állhat az egyik gyakori szövődmény, a szaglásvesztés mögött. A Duke, a Harvard és a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem kutatói megállapították: a tartós szaglásvesztést az okozhatja, hogy a folyamatosan fennálló, nem múló gyulladás következtében károsodnak az orrban lévő szaglósejtek - egy részük pedig el is pusztul - írja az everydayhealth.com.

A koronavírus-fertőzés utáni szaglásvesztés egyeseknél tartósnak bizonyul. Fotó: Getty Images
A koronavírus-fertőzés utáni szaglásvesztés egyeseknél tartósnak bizonyul. Fotó: Getty Images

Milliók szenvednek, univerzális megoldás egyelőre nincs 

"A legtöbb beteg, akinek a koronavírus-fertőzés akut fázisában megváltozik a szaglása, egy-két héten belül visszanyeri azt. Ám van, aki nem" - közölte Bradley Goldstein, a Duke Egyetem neurobiológusa. Az érintettek számáról egyébként hozzávetőleges adatok is vannak: egy, a BMJ szaklapban korábban megjelent tanulmány szerzői szerint felépülésük után globálisan körülbelül 15 millióan nem nyerték vissza teljesen a szaglásukat. És egyelőre nincs olyan specifikus kezelési mód, amivel gyógyítani lehetne a koronavírus-fertőzés okozta szaglásvesztést - pedig nagy szükség lenne rá - tette hozzá Goldstein.

Kiderült, mi okozhatja a problémát

A kutatók a tartós szaglásvesztéssel küzdőknél biopsziát – szövetmintavételt – végeztek. Arra jutottak, hogy a betegek egy részénél a szaglóhámot érintő, folyamatos gyulladás nyomhatja el a szaglósejtek működését. A mintákat elemezve a gyulladás jelein kívül bizonyítékot találtak a T-sejtek (az immunvédelemben fontos szerepet játszó fehérvérsejtek) jelenlétére is. "Normális esetben nem találkozunk ilyen típusú gyulladással, ez valamiféle, az orrban lejátszódó autoimmun folyamatra hasonlít" - mondta Goldstein. Azoknál, akiknél a COVID-19 miatt nem következett be hosszú távú szaglásvesztés, nem volt nyoma a gyulladásnak.

A kutatók azt is észrevették, hogy akik elvesztették a szaglásukat, kevesebb szagérzékelő neuronnal rendelkeztek, mint azok, akik szagérzékelése nem változott. Ez véleményük szerint arra utal, hogy a koronavírus-fertőzéssel járó gyulladás leküzdésére irányuló immunválasz elpusztíthatja ezeket a létfontosságú érzékelő sejteket.

Goldstein szerint a szaglás helyreállítására irányuló kezelések szempontjából fontos előrelépés, hogy felismerték, az orr mely részei károsodhatnak a koronavírus-fertőzés miatt, és hogy milyen sejttípusok lehetnek érintettek. Mint mondta, az eredmények alapján úgy tűnik, hogy a szagérzékelő neuronok "öngyógyító" képessége még a hosszú távú immunválasz után is bizonyos mértékben megmaradhat, ami a szagérzékelés javítása miatt biztató jel lehet. Ugyanakkor további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy a kutatók azt is megállapíthassák, hogyan lehet minél tökéletesebben orvosolni a problémát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra