Pozitív HPV-szűrés esetén így állítsuk védekező módba a szervezetünket

Ijesztő lehet, amikor megtudjuk, hogy pozitív lett a HPV-szűrésünk eredménye. De mit is jelent pontosan, hogy megfertőződtünk? Mikor van okunk aggodalomra, illetve mit tehetünk azért, hogy immunrendszerünk hatékonyan megküzdjön a kórokozóval? Mutatjuk.

A humán papillómavírusnak (HPV) legalább 200 altípusa ismert, és ezek némelyike különböző kellemetlenségeket, így például intim szemölcsöket, de akár súlyos betegségeket - rákos elváltozásokat - is okozhat. Az évente diagnosztizált mintegy 33 ezer európai méhnyakrákos eset legalább 70 százalékáért a HPV-fertőzés tehető felelőssé, és csak Magyarországon évente 500 nő hal meg emiatt. A HPV-fertőzöttség ténye azonban a kórokozó számtalan változata miatt nem feltétlenül jelenti azt, hogy rákosak vagyunk (vagy leszünk).

Melyek a HPV magas kockázatú törzsei ?

A HPV-fertőzés igen gyakorinak számít: nagyjából az emberek 80 százalékát érinti valamikor életük során. Az esetek túlnyomó többségét azonban az alacsony kockázatú vírusváltozatok okozta fertőzések teszik ki. Ráadásul megközelítőleg 80-90 százalék az esély van arra, hogy immunrendszerünk nagyjából egy év alatt leküzdi a fertőzést, így a kórokozó eltűnik a szervezetből. Az esetek fennmaradó 10-20 százaléka azonban a fertőzöttség tartós fennállásával, emiatt pedig potenciálisan kóros sejtburjánzás elindulásával jár.

A HPV-szűrés pozitív eredménye esetén mindenképpen konzultáljunk orvossal
A HPV-szűrés pozitív eredménye esetén mindenképpen konzultáljunk orvossal. Fotó: Getty Images

Fontos tudni továbbá, hogy egyértelműen észrevehető tüneteket, például a nemi szervek és a végbélnyílás környékén megjelenő szemölcsöket, vagy más bőrelváltozásokat csak az alacsony kockázatot jelentő vírusváltozatok idéznek elő. Ezzel szemben a rák rizikóját is magában hordozó, veszélyesebb variánsok akár évekig rejtőzködhetnek, és észrevétlenül is elindíthatják a kóros folyamatokat.

Mit tegyünk, ha pozitív lett a HPV-szűrés eredménye?

Az első és talán a legfontosabb teendőnk, hogy ne essünk pánikba, hanem próbáljuk meg higgadtan és körültekintően kezelni a kialakult helyzetet. Jegyezzük meg: a pozitív eredmény még nem egyenlő a halálos ítélettel, még akkor sem, ha a magas kockázatú vírusvariánsok valamelyikét kaptuk el. Koncentráljunk inkább arra, hogy minél előbb megszabaduljunk a kórokozótól.

Immunrendszerünknek óriási szerepe van abban, hogy szervezetünk hatékonyan megküzdhessen a HPV-fertőzéssel, illetve hogy csökkenjen a szövetekben, például a méhnyak hámszövetében bekövetkező elváltozások kockázata. Éppen ezért a legtöbb, amit tehetünk, ha mindent elkövetünk szervezetünk védekező módba állításáért. Ennek egyik kulcsa az optimális egészségi állapot megőrzése, beleértve a hüvelyflóra természetes egyensúlyának fenntartását. Fontos szerepet játszik továbbá a változatos és kiegyensúlyozott étrend, a rendszeres testmozgás, továbbá a dohányzás és az alkoholfogyasztás mellőzése.

Azt pedig talán mondanunk sem kell, hogy már az első lépésnél érdemes bevonni egy vagy több szakembert is a HPV elleni harcba. Ilyenkor ugyanis nagyon fontos, hogy ne hasraütés-szerűen választott megoldásokkal kísérletezzünk, hanem az orvos(ok) ajánlásai szerint járjunk el.

Ezeket se felejtsük el

Pozitív HPV-szűrés esetén természetesen citológiai szűrésre is szükség van, hogy egyértelműen kizárható legyen a rákmegelőző állapot vagy a kóros elváltozás. Amennyiben kóros sejteket nem találtak, akkor valamennyire megnyugodhatunk, a megelőzési tervünket azonban ettől függetlenül érdemes követni.

Ne vegyük félvállról a rendszeres vizsgálatokat sem: legalább évente ajánlott részt venni szűrővizsgálaton, bizonyos kockázati tényezők fennállása esetén azonban ennél gyakoribb ellenőrzést is indokoltnak tarthat az orvosunk. Ugyanis minél szorosabb a nyomon követés, annál nagyobb eséllyel kapjuk meg időben a szükségessé váló kezelést.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jelleggel számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra