Miért ilyen megosztó még mindig a maszkviselés?

A járvány kezdete óta a tudományos világ mindent megtesz azért, hogy tudatosítsa a lakosságban a maszkviselés fontosságát. Sokak szemében azonban a maszk nem a biztonságot, hanem a társadalmi megosztottságot jelképezi.

A koronavírus elleni védekezés egyik legfontosabb része a távolságtartás, illetve a kötelező maszkviselés volt a járvány kitörése óta. Számos kutatás igazolta, hogy a maszk hordásával jelentősen csökken az esélye, hogy a vírus gazdát cserél, így sikerrel lassíthatja a lakosság fertőződésének ütemét. Ennek ellenére számos országban még mindig dúlnak a viták a használatáról, ahol pedig a járványhelyzet megengedte, a lehető leghamarabb fel is oldották a kötelező viselését. A CNN cikke szerint a maszk elutasítottsága mögött számos ok húzódik.

Újabb erős érv a maszkviselés mellett Szinte teljesen visszaszoríthatók az influenza és RSV-vírus okozta fertőzések a koronavírus-járvány terjedése ellen alkalmazott olyan óvintézkedésekkel, mint a maszkviselés és a szociális távolságtartás - állapították meg amerikai kutatók.

Ha egyszer már levették, nem szívesen húzzák vissza

"A maszkok továbbra is egy megosztott társadalom jelképei maradnak - azok között, akik úgy érzik, hogy túlzottak a korlátozások, valamint azok között, akik azt gondolják, a hatóságok nem avatkoznak be eléggé a világjárvány idején" - mondta el Dr. Simon Williams, a walesi Swansea Egyetem oktatója. A szakember szerint a járványügyi korlátozásokba világszerte belefáradtak az emberek, sokan pedig úgy érzik, a maszk felhúzásával újabb lépéssel távolodnak a korábbi életüktől. Emiatt pedig az enyhítések után nem lesz egyszerű feladat ismét rábírni a lakosságot a maszkviselésre.

Délkelet-Ázsia azon részein kívül, ahol a 2002-es SARS-járvány után általánossá vált a maszkviselés, kevés ország volt hozzászokva efféle korlátozásokhoz. A COVID-19 járvány első hulláma, illetve a betegségtől való félelem azonban gyorsan megváltoztatta az emberek hozzáállását tavaly tavasszal. Még a politikai döntéshozókat is meglepte, hogy az emberek milyen fegyelmezetten kezdtek védekezni világszerte: a maszk hordása mellett távolságot tartottak és önként szociális izolációba vonultak. A kezdeti szabálykövető magatartás után azonban a lakosság türelme gyorsan fogyni kezdett, és egyre nagyobb tehernek érezték a járvány újabb fellángolásai miatt hozott intézkedéseket. Angliában például annak ellenére sem vezették be ismét a kötelező maszkviselést, hogy a koronavírusos betegek száma a nyár vége óta ismét emelkedni kezdett - Boris Johnson elnök szerint mindenki maga döntheti el, hogy szeretné-e hordani, vagy sem.

A maszkviselést a társadalom is egyre nagyobb tehernek éli meg. Fotó: Getty Images
A maszkviselést a társadalom is egyre nagyobb tehernek éli meg. Fotó: Getty Images

A szakemberek szerint jelenleg elsősorban a hatályos jogszabályokon múlik, hogy mennyien takarják el az arcukat. Az általános tendenciák azért ösztökélően hathatnak, vagyis ha egy közösségben azt látják az emberek, hogy nagy arányú a maszkviselés, akkor ők is eltakarják az arcukat. Hogyha viszont kevesen hordanak maszkot a tömegközlekedési eszközökön és az üzletekben, az a szigorúbb szabálykövetők lelkesedését is letörheti. Nem segített az sem, hogy sok ország következetlen a maszkviselési szabályokkal kapcsolatban - a lakosság indokolatlannak vélhet egy újabb szigorítást, ha korábban, látszólag sokkal rosszabb járványmutatók mellett sem volt az kötelező érvényű.

Az Egyesült Királyság egészségügyi minisztere, Sajid Javid nemrég arra buzdította az embereket, hogy minél gyakrabban viseljenek maszkot, hogy elkerüljék a jövőbeni korlátozásokat. Beismerte azonban, hogy nem túl tisztességes ezt úgy kérni a lakosságtól, hogy a parlamenti képviselők közben az arcuk eltakarása nélkül üléseznek és nyilatkoznak a televízióban. Dr. Simon Williams szerint hosszabb távon azokban az országokban maradhat magas a maszkviselők aránya, akik akkor is fenntartották a szigorúbb intézkedéseket, amikor a betegek száma lecsökkent. Hogyha ugyanis a lakosság egyszer már letette a maszkot, nem szívesen húzza azt ismét vissza a későbbiekben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra