Koronavírus: nőknél ezt is befolyásolhatja az oltás

Egyes beszámolók szerint előbb jelentkezhet a menstruáció, illetve erősebb lehet a vérzés a COVID-19 elleni oltás felvételét követően.

Melyek a legaggasztóbb kérdések, amelyek az első vakcina beadását követően sokakban felmerülnek? Részletek itt.

A koronavírus elleni védőoltások felvétele után többféle mellékhatás is felléphet, de ezek többsége enyhe, illetve többnyire 48 órán belül elmúlnak. A mellékhatások, mint például a láz és az oltás helyén érzett enyhe fájdalom, mind a férfiakat, mind a nőket érinthetik. Felmerült ugyanakkor egy kizárólag nőknél megfigyelhető jelenség is, miszerint a koronavírus elleni vakcinák miatt felerősödhet a menstruációs vérzés, illetve egyeseknél az oltás után valamivel hamarabb jöhet meg a következő menzesz - írja a metro.co.uk .

Személyes beszámolók szerint a COVID-19 elleni védőoltás a menstruációra is kihatással lehet
Személyes beszámolók szerint a COVID-19 elleni védőoltás a menstruációra is kihatással lehet. Fotó: Getty Images

A mellékhatásra két tudós is felfigyelt - mindketten saját tapasztalataik után -, és kutatni kezdtek a témában. Dr. Katherine Lee egyik barátnőjével egyszerre kapott oltást, és utána megbeszélték a mellékhatásokat: mindketten elmondták, hogy a menstruációjuk valamivel előbb jött meg. Dr. Lee ezután beszélt még néhány barátjával és családtagjával, akik közül néhányan szintén beszámoltak a menstruációjukat érintő változásokról.

A másik tudós, dr. Kate Clancy pedig a közösségi médiát hívta segítségül: ott őszintén írt arról, hogy nemcsak előbb jött meg a menzesze, hanem erősebb is a szokásosnál. Posztján felbátorodva sok nő számolt be hasonlóról. Volt, akinek évek óta először volt vérzése az oltást követően, másnak pedig olyan erős volt a menstruációja, hogy fel kellett hívnia az ügyeletet.

További kutatásokra van szükség

Egy másik, a cikk által idézett orvos kiemelte, hogy semmi ok az aggodalomra, hiszen ezek a közösségi médiában olvasott történetek csak személyes beszámolók. Semmilyen tudományos kutatás nem erősíti meg egyelőre, hogy a koronavírus elleni oltás erősebbé, szabálytalanabbá vagy fájdalmasabbá teheti a menstruációt . Ezt jelenleg is vizsgálják a tudósok, és még jóval több kutatásra van szükség ahhoz, hogy bármit is ki lehessen jelenteni.

Egy másik orvos, dr. Ashfaq Khan pedig azt tartja fontosnak hangsúlyozni, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a koronavírus elleni vakcinák befolyásolhatnák a termékenységet - a menstruációra viszont rövid távon valóban hatással lehetnek. Ahogyan a koronavírus is. Dr. Khan egy olyan tanulmányra hivatkozik, mely szerint a részt vevő fogamzóképes nők körülbelül 20-25 százalékánál így is történt. Bár egyik vakcina sem tartalmazza a vírust, a termelődő ellenanyagok befolyásolhatják a menstruációt. Más elméletek szerint a szervezetben lévő gyulladás, illetve az ösztrogénszint változásai okozhatnak eltéréseket a megszokott menstruációhoz képest.

Mindenesetre az orvosok igyekeznek mindenkit megnyugtatni: azt mondják, ha valaki a koronavírus elleni oltás felvétele után tapasztal is bármilyen változást a menstruációjában, nem árt, ha tudja, hogy ezek a változások csak ideiglenesek, és nem veszélyesek. Ha viszont mégis jelentős változás következne be az oltás utáni első vérzést követően is, akkor mindenképpen hívjuk fel nőgyógyászunkat.

Hogyan hat a COVID-19 a várandósságra, ha egy nő terhesen fertőződik meg? A Magyar Tudományos Akadémia szakértői részletes útmutatót írtak az érintettek számára. Minderről ide kattintva olvashat bővebben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra