Koronavírus: háziállataink is elkaphatják

Nagy eséllyel megfertőzhetik a velük együtt élő kutyákat és macskákat a koronavírussal fertőzött emberek. Két új kutatás is erre jutott.

Korábbi tanulmányokból már kiderült, hogy a kutyák és macskák elkaphatják az embertől az új típusú koronavírus-fertőzést, az azonban nem volt világos, mennyire fogékonyak rá az állatok, és mi növelheti a megfertőződés kockázatát. Ezen kérdések megválaszolása mind a közegészségügy, mind az állategészségügy szempontjából fontos.

Nyál- és vérmintákat vizsgáltak

A hollandiai Utrechti Egyetem kutatója, Els Broens és kollégái 196 háztartás 156 kutyáját és 154 macskáját vizsgálták meg. Egy mobil állatorvosi klinika látogatta végig az elmúlt 200 napban koronavíruson átesett háztartásokat. A házi kedvencektől nyál- és vérmintákat vettek. Az állatok közül hat macska és hét kutya PCR-tesztje lett pozitív, 31 macska és 23 kutya esetében pedig antitestek jelenlétét mutatta ki a vizsgálat. A pozitív PCR-tesztet produkáló állatok mindegyikének pozitív lett később az antitesttesztje és az újabb PCR-tesztje. A harmadik PCR-tesztjük már negatív lett.

Koronavírus: kockázatos lehet kutyákkal tesztelni - kattintson!

A bizonyítottan fertőzött állatokkal egy háztartásban élő négylábúak tesztje negatív lett, ami azt sugallja, hogy a vírus nem terjed az együtt élő háziállatok között. A 196 háztartásból 40-ben voltak antitestjei a háziállatoknak, a fertőzés tehát viszonylag gyakori a fertőzött emberek házikedvenceinél. A szakemberek ezért úgy vélik, hogy aki megfertőződik koronavírussal, annak ugyanúgy kerülnie kellene a kapcsolatot a kutyájával vagy macskájával is, ahogyan az emberekkel. "A legfőbb aggodalmat ugyanakkor nem az állatok egészsége okozza, hiszen ha van tünetük, akkor is csak enyhe. A potenciális veszély az, hogy a háziállat a vírus hordozójává válhat, és visszajuttathatja azt az emberi populációba" - fogalmazott a szakértő.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus állatok, koronavírus háziállatok, koronavírus kutya, koronavírus macska, koronavírus terjedése
A macskák fogékonyabbak lehetnek a koronavírus-fertőzésre, mint a kutyák. Fotó: Getty Images

Ilyen tünetek jelentkezhetnek kedvenceinknél

A kanadai Ontarióban lévő Guelphi Egyetem kutatója, Dorothee Bienzle és kollégái hasonlóképpen vizsgálták a koronavírus-fertőzésen átesett emberek kutyáit és macskáit. Az állatokon - 77 háztartás 48 macskáján és 54 kutyáján - antitestvizsgálatot végeztek a korábbi fertőzöttség kiderítésére, a tulajdonosokat pedig kikérdezték arról, hogy naponta mennyi időt töltenek kedvenceikkel, és milyen a kapcsolatuk velük, például simogatják és puszilgatják-e őket, beülhetnek-e ölükbe az állatok, alhatnak-e az ágyukban. Arra is kitértek, volt-e beteg az állat abban az időszakban, amikor a gazdi koronavírussal megfertőződött, és hogy voltak-e tüneteik a házikedvenceknek. Az emberrel élő állatokon kívül 75 menhelyen élő kutyán és macskán, valamint 75 kóbor macskán is végeztek antitestvizsgálatot.

A gazdival élő macskák 67 százalékának, a kutyák körében pedig 43 százaléknak lett pozitív az antitesttesztje, ami azt jelzi, hogy átestek a fertőzésen. Ehhez képest a menhelyen élő kutyáknak és macskáknak csupán 9 százaléka, a kóbor macskáknak pedig mindössze 3 százaléka produkált pozitív tesztet. A kutyák 20 százalékánál léptek fel tünetek, többnyire energiahiány és étvágytalanság formájában. Egyes állatoknál köhögés vagy hasmenés is jelentkezett, de a tünetek mind enyhék voltak és gyorsan megszűntek. A macskák 27 százalékánál mutatkoztak tünetek, leggyakrabban orrfolyás és nehéz légzés formájában. Többnyire ezek is enyhe tünetek voltak, csak három esetben fordultak súlyosabbra.

Veszélyben a gazdikkal alvó cicák

Az, hogy mennyi időt töltöttek az emberek kutyájukkal, nem befolyásolta a megfertőződés veszélyét a vizsgálat szerint. Azok a macskák viszont, akik több időt vannak együtt a gazdival, nagyobb eséllyel fertőződnek meg, a gazdijuk ágyán alvók pedig különösen veszélyeztetettek. A tanulmány szerzői szerint a macskák biológiájukból, illetve vírusreceptoraik jellemzőiből következően fogékonyabbak a koronavírus-fertőzésre, mint a kutyák, ráadásul hajlamosabbak a gazdi arcához közel aludni. A fertőződési arányokat figyelembe véve a kutatók mindkét vizsgálat során megállapították, hogy sokkal nagyobb valószínűséggel fertőzik meg az emberek az állatokat, mint fordítva.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra