Koronavírus: ez a baj a tesztekkel

Továbbra is aggódnak a szakértők a koronavírustesztek pontossága miatt. Mint hangsúlyozzák, sok esetben fals negatív eredményt adhatnak, vagyis hiába fertőzött valaki, a vizsgálat nem mindig mutatja ki.

Bár dr. Harlan M. Krumholz, a Yale Egyetem professzora a The New York Timesban megjelent véleménycikkében azt írta, nagyon kevés nyilvános adat van arra vonatkozóan, hány fals negatív koronavírustesztet végeztek el, egy kínai kutatás előzetes eredményeiből kiderült: a legelterjedtebb koronavírusteszt, az úgynevezett RT-PCR-teszt az esetek 30 százalékában tévesen jelezte, hogy a páciens nem koronavírusos. Az említett tanulmányt ugyan még nem vizsgálták felül, Krumholz és kollégái aggodalmukat azonban fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Államokban akár még ennél is nagyobb lehet a fals negatív tesztek száma.

"Sok olyan páciensem van, akiknél jelentkeztek a betegség specifikus szimptómái - és az én diagnózisom is koronavírus-fertőzés lett volna -, a teszt mégsem mutatta ki, hogy fertőzöttek lennének" - ezt már dr. Alain Chaoui, a Congenial Healthcare vezetője mondta a témával kapcsolatban a The Boston Globe -nak.

Koronavírus: meglepő tünetek is jelezhetik A tompább szaglás és ízlelés a koronavírus-fertőzés egyik tünete lehet, nem ezek azonban a leggyakoribb panaszok. Részletek itt .

Így működik a PCR-teszt

Ahogy arról korábbi cikkünkben írtunk, a molekuláris biológia számos célra alkalmazza az úgynevezett polimeráz-láncreakciót (PCR), beleértve különböző patogének, köztük a koronavírusok azonosítását is. Az eljárás célja, hogy felszaporítsa az adott mintában található örökítőanyagot, avagy DNS-t, amely így könnyebben vizsgálható. Ez azonban már a folyamat második lépése, a koronavírus ugyanis az RNS-vírusok közé tartozik. Éppen ezért először reverz transzkriptáz (RT) enzim segítségével DNS-t kell készíteni belőle, amit aztán a PCR folyamán fel lehet szaporítani.

"A jó hír az, hogy ha egy teszt pozitív, akkor szinte biztos, hogy fertőzött az illető" - szögezte le fentebb már említett írásában Krumholz. A fals negatív eredmények hátterében azonban - a PCR-tesztek esetében - több ok is állhat, folytatta. Az egyik például az, hogy a fertőzés korai szakaszában még túl kevés a vírus kópiaszáma a szervezetben ahhoz, hogy azt ki lehessen mutatni a vizsgálattal - ez különösen igaz azokra a páciensekre, akik enyhe tüneteket mutatnak a teszt elkészítésekor. Krumholz megemlíti, hogy a torok- és orrgaratváladékból történő mintavételt mindemellett nem könnyű végrehajtani, és a páciensnek is rendkívül kényelmetlen a procedúra.

Sok esetben fals negatív eredményt adhat a koronavírusteszt
Sok esetben fals negatív eredményt adhat a koronavírusteszt. Fotó: Getty Images

Hiába negatív a teszt, ha vannak specifikus tünetek

Chaoui azt tanácsolja azoknak a betegeknek, akiknél a szükséges tünetek megléte ellenére is negatív eredményt hozott ki a teszt, hogy maradjanak otthon, és csak 72 órával az után oldják fel a házi karantént, miután az összes panaszuk elmúlt. Krumholz írásában hasonló következtetésre jutott: "Bárki hordozhatja a vírust. Ha tüneteid vannak, de a teszt negatív, valószínűleg fertőzött vagy" - húzta alá.

Dr. Larry Madoff, a Bureau of Infectious Disease at the Massachusetts Department of Public Health szakmai vezetője közleményben írt arról: jelenleg nincs olyan diagnosztikai eljárás, amely minden esetben 100 százalékosan pontos eredményt adna, noha azok a tesztek, amelyeket az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Hivatal (CDC - Centers for Disease Control and Prevention) fejlesztett, nagyon érzékenyek. "Lehetnek fals negatív eredmények, például ha túl korán vagy túl későn végzik el a tesztet a fertőzéshez képest, vagy ha a minta begyűjtése, kezelése nem volt megfelelő" - így a szakember.

A WHO két teszt elvégzését ajánlja

Magyarországon egyébként - a WHO ajánlásait követve - két tesztet végeznek koronavírus-fertőzés gyanúja esetén, erről Müller Cecília országos tisztifőorvos beszélt az operatív törzs egyik sajtótájékoztatóján . Elmondta, bár ritkán fordul elő, de ha szükséges, még ennél is többször tesztelnek.

Forrás: livescience.com

A koronavírus miatt még az igazgató is beköltözött ebbe az idősotthonba - olvassa el a részleteket az nlc.hu oldalán .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra