Koronavírus: ebben más az omikron okozta hullám

Kevesebb súlyos COVID-19-megbetegedést regisztráltak a dél-afrikai egészségügyi hatóságok az omikron variáns dominálta negyedik hullámban.

Kevesebb embernél vált ki súlyos COVID-19-et a járvány negyedik hulláma a Dél-Afrikai Köztársaságban, valamint a kórházak leterheltsége sem éri el a korábbi járványhullámokban tapasztaltat. A mostani megbetegedések nagy részéért itt is az omikron változat a felelős - írja a MedicalXpress .

Az omikron variáns kicselezheti a gyorsteszteket Az eddigi koronavírus-változatokkal ellentétben az omikron okozta fertőzés korai kimutatására kevésbé alkalmasak az otthoni használatú antigén gyorstesztek - hívta fel a figyelmet a napokban az FDA.

Kevesebb a súlyos beteg a negyedik hullámban

A Journal of the American Medical Association folyóiratban publikált kutatás tavaly év végén hasonlította össze a kórházba kerülő betegek adatait a korábbi járványhullámokéval. A kutatást vezető Caroline Maslo az előző három járványhullám csúcsidőszakaiban (1. hullám: 2020. június 14. és július 6. között; 2. hullám: 2020. december 1. és december 23. között, 3. hullám: 2021. június 1. és 23. között) vizsgálta a kórházba kerülők számát és betegségük súlyosságát, majd mérte azt össze az országban jelenleg tomboló negyedik hullámban mért adatokkal.

Kevesebb a súlyos beteg a negyedik hullámban. Fotó: Getty Images
Kevesebb a súlyos beteg a negyedik hullámban. Fotó: Getty Images

Az eredmények szerint az első három hullámban a sürgősségi osztályon pozitív COVID-19 teszteredménnyel jelentkező betegek 68-69 százaléka került kórházba, míg a negyedik hullámban ez az arány 41,3 százalék. Viszont a negyedik hullámban kórházba került betegek átlagéletkora alacsonyabb (36 év, míg az előző hullám esetében ez 59 év volt), és nagyobb arányban kerülnek most nők kórházba.

A negyedik hullámban lényegesen kevesebb társbetegségben szenvedő beteget vettek fel a dél-afrikai kórházakba, illetve szintén jóval kevesebb betegnél alakultak ki akut légzőszervi panaszok (31,6 százalék, szemben a harmadik hullám 91,2 százalékával). A negyedik hullámban kórházba felvett 971 beteg 24,2 százaléka volt oltott, 66,4 százaléka volt oltatlan, 9,4 százalékról pedig nem lehetett ezt megállapítani.

Szintén pozitív hír, hogy az oxigénterápiát igénylő betegek aránya is jelentősen lecsökkent a negyedik hullámban (17,6 százalék a harmadik hullám 74 százalékához képest). Intenzív osztályra a betegek 18,5 százalékát szállították át, míg a harmadik hullám alatt ez az arány 29,9 százalék volt. A halálozási arány az első hullámban 19,7 százalék volt, a harmadik hullámban 29,1 százalékáig emelkedett, majd 2,7 százalékra csökkent a negyedik hullám idejére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra