Koronavírus: a T-sejtek is megtámadják az omikront

A szervezet immunválaszáért felelős T-sejtek is megtámadhatják az omikron variánst és segítenek meggátolni, hogy súlyos COVID-19 alakuljon ki.

Ausztrál kutatók szerint az emberi testnek van egy második védelmi vonala a COVID-19 ellen, ami reményt ad a gyorsan terjedő omikron változat elleni globális küzdelemben. A Melbourne-i Egyetem szakemberei (a Hongkongi Tudományos és Technológiai Egyetem kutatóival együttműködve) megállapították, hogy a sejtes immunválaszt végző T-sejtek is felveszik a harcot az új variánssal - írja a The Guardian .

Az omikronnál is rosszabb lehet a legújabb variáns Francia kutatók újabb koronavírus-variánst azonosítottak. A tavaly év végén felfedezett változaton több mutációs jegy látható, mint az omikronon.

Nem menekülhet a T-sejtek elől

Az omikron veszélye abban rejlik, hogy a korábbi vírusváltozatoknál jóval több mutációt tartalmaz, ami miatt időnként rejtve maradhat az oltások, vagy a fertőzés hatására termelődő antitestek előtt. A kutatás szerint azonban a T-sejtek - a csontvelőből származó fehérvérsejtek - figyelmét nem kerülik el, amelyek támadásba lendülnek.

Az omikron elkerülheti ugyan az antitesteket, de a T-sejtek elől nem menekülhet. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images
Az omikron elkerülheti ugyan az antitesteket, de a T-sejtek elől nem menekülhet. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images

A kutatócsapat beoltott, illetve fertőzött betegek szervezetéből származó koronavírus-fehérjék - úgynevezett epitópok - darabkáit tanulmányozta. Eredményeik szerint az omikron mutációval rendelkező epitópok több mint fele még a vizsgálat időszakában is látható volt a T-sejtek számára. "Még ha az omikron, vagy a koronavírus más variánsa ki is kerülhet az antitestek látóteréből, a robusztus T-sejtes válasz továbbra is védelmet nyújt, és segít megelőzni a súlyosabb betegségeket" - mondta Matthew McKay, a kutatás egyik vezetője.

A cikk szerzői azt azért kiemelték, hogy a T-sejtes válaszok önmagukban nem gátolják meg a vírus továbbadását és a megfertőződést. A súlyos megbetegedés kialakulása ellen azonban hatékonyan védhetnek ezek a sejtek.

Heteken belül bejelenthetik, hogy az amerikai hadsereg Walter Reed kutatóintézetének tudósai elkészültek egy olyan vakcina fejlesztésével, ami nem csak az omikron és a jövőbeli SARS-CoV-2 változatok ellen véd, hanem minden koronavírust képes legyőzni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +22 °C
Minimum: +12 °C

Az összefüggő felhő- és csapadékzóna északkelet felé halad, mögötte a több-kevesebb napsütés mellett erőteljes gomolyfelhő-képződés várható és egy átmeneti szünetet követően délután záporok, zivatarok, néhol akár heves zivatarok is kialakulhatnak, de a Délnyugat-Dunántúlon ekkor már csak kis eséllyel lehet csapadék. A délkeleti, majd délnyugatira forduló szél helyenként megerősödik, zivatarok környezetében viharos lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet a tartósan csapadékos északkeleti tájakon 15 és 20, másutt 21 és 27 fok között várható. Késő estére 9 és 16 fok közé hűl le a levegő. A pénteken érkező ciklon előtt melegebb levegő áramlott a Kárpát-medencébe, ami miatt napközben melegfront érezteti hatását.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra