Covid: miért nem kapják el egyes emberek a fertőzést?

Valójában ők is elkapják az új variánsokat, csak a genetikájuk miatt sokkal jobban reagálnak a betegség lefolyására, mint mások. Akár a tesztjük is negatív lehet, holott fertőzőek.

A viselkedésen túl az egyén genetikája, T-sejtjei és a gyulladással járó állapotok, például az allergia hatásai is csökkenhetik a súlyos COVID-19 fertőzés lefolyásának kockázatát – de csak egy bizonyos pontig. Ugyanis a legújabb kutatások szerint az omikron BA.5 alfaja esetében közömbössé válnak ezek az enyhe védelmet adó tényezők. Ráadásul az új variáns figyelemre méltóan gyorsan terjed nyáron is, ami szokatlan egy koronavírus esetében – írta az NBC .

A tudósok szerint az Egyesült Államokban az emberek többsége – valószínűleg az ország több mint 70 százaléka – legalább egyszer már elkapta a COVID-19-et, illetve sokan többször is megfertőződtek. Egy új tanulmány alapján nagyjából 257 ezer amerikai veterán legalább egyszer átesett már a betegségen. 12 százalékuk áprilisig újrafertőződött, és körülbelül 1 százalékuk háromszor vagy annál többször fertőződött meg.

Az omikron ellen már kevésbé védenek az egyéni tényezők. Fotó: Getty Images
Az omikron ellen már kevésbé védenek az egyéni tényezők. Fotó: Getty Images

A genetika csökkentheti a fertőzés kockázatát

2020-ban a New York-i Egyetem kutatói olyan géneket azonosítottak, amelyek befolyásolhatják az ember koronavírus iránti fogékonyságát. Azt találták, hogy bizonyos gének gátolt működése, amelyek egyébként az ACE2 nevű receptort kódolják, lehetővé teszi a vírus sejtekbe való bejutását, így növelve a fertőzés valószínűségét. Becslések szerint a tüdőben és az orrüregben koncentrálódó 100-500 gén befolyásolhatja a fogékonyságot a koronavírusra.

Júliusban a kutatók azonosítottak egy másik közös genetikai tényezőt, amely befolyásolhatja a koronavírus-fertőzés súlyosságát. A több mint 3 ezer emberen végzett vizsgálat szerint két genetikai variáció csökkentette az OAS1 nevű gén aktivitását, amely a vírusfertőzésekre adott veleszületett immunválasz része. Ez a gén nem akadályozza meg a fertőzést, csak a betegség lefolyását enyhíti. Egyelőre nem állítható, hogy létezne egy vagy több olyan géncsoport, amely megelőzné a fertőzést.

A nátha is véd a koronavírus ellen?

Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a náthát is okozó koronavírusok bizonyos védelmet nyújthatnak a COVID-19 fertőzés ellen. A kutatók szerint a szervezetünk T-sejtjei, amelyek felismerik és leküzdik a betolakodókat, "emlékeznek" a náthára. Így aki egy közönséges megfázás után fertőződött meg COVID-al, lehet, hogy nem lesz annyira beteg.

Más kutatók szerint ez a T-sejtes memória sem tudja teljesen megakadályozni a fertőzést. Inkább arról lehet szó, hogy egyes emberek T-sejtjei olyan gyorsan kiürítik a vírust, hogy az illető sosem produkál pozitív COVID-tesztet. De a kutatók még nem biztosak abban, hogy ez történik.

Az allergia egy kis extra védelmet adhat

Bár az asztmát a világjárvány korábbi szakaszában a súlyos COVID kockázati tényezőjének tekintették, újabb kutatások azt sugallják, hogy az allergiához vagy asztmához hasonló állapotokból eredő, alacsony fokú gyulladás védő hatású is lehet.

Egy másik tanulmány szerint az élelmiszer-allergia a felére csökkentette a koronavírus-fertőzés kockázatát közel 1400 amerikai háztartásban. Az asztma ugyanakkor nem csökkentette az emberek fertőzési kockázatát a vizsgálatban, de nem is növelte azt.

A kutatók elmélete szerint, az ételallergiás emberek kevesebb ACE2-receptorral bírnak a légúti sejtjeik felszínén, ami megnehezíti a vírus bejutását. "Minél kevesebb a receptor, annál alacsonyabb fokú lesz a fertőzés. Vagy csak kisebb valószínűséggel fertőződnek meg" - mondta Tina Hartert, a Vanderbilt Egyetem Orvosi Karának orvos- és gyermekgyógyász professzora, a kutatás társvezetője.

Omikron előtt könnyebb volt

Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a fertőzést jóval könnyebb volt elkerülni az omikron előtt. Ezt bizonyítja, hogy két éve, a koronavírus hajnalán csak a fertőzöttek kis százaléka volt felelős a vírus terjedésének nagy részéért. Egy 2020-as tanulmány szerint például a fertőzöttek 10-20 százaléka felelt a fertőzések 80 százalékáért.

A fertőzés esélyét az oltás mellett leginkább az otthon maradással és a maszkviseléssel lehet csökkenteni. A koronavírus-fertőzés hajnalán, két éve még általános tapasztalat volt, hogy az oltás és a karantén megvédhet a fertőzéstől. Mára kiderült, hogy az omikron új variánsai ezeken is könnyen átléphetnek, mivel túl gyorsan fertőznek. Összefoglalva: a BA.5-ös jelzésű variáns különösen megnövelte annak az esélyét, hogy azok is megbetegedjenek, akik eddig valamiért elkerülték a COVID-ot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra