Egyetemi élet járvány idején: ilyen szabályokkal indult a félév

Több felsőoktatási intézmény is szigorított járványügyi előírásain a korábbi bejelentésekhez képest. Mutatjuk a részleteket.

Ahogy már korábban beszámoltunk róla , több felsőoktatási intézményben is bevezették azt az alapszabályt, amely szerint csak a koronavírus ellen beoltott hallgatóknak biztosítanak férőhelyet a kollégiumokban. Ezzel együtt viszont a korábbi bejelentések alapján a legtöbb egyetem és főiskola jelenléti oktatásra készült - a tervek szerint csupán a nagy létszámú előadásokat tartották volna online -, és jellemzően a maszk kötelező viselését sem írták elő. Az Eduline új összefoglalójában azonban már több szigorításról is szó esik. Mivel a konkrét korlátozásokról minden egyetem egyénileg dönthetett, jelentősen eltérő gyakorlatok is előfordulnak.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus Magyarország,
A legtöbb egyetem és főiskola jelenléti oktatásra készült. Fotó: Getty Images

Maszk, létszámkorlát, hibrid megoldások

Azt már korábban is tudni lehetett, hogy az Eötvös Loránd Tudományegyetem például a tantermekben, az ügyfélfogadási helyiségekben és a folyosókon is előírja az orrot és szájat eltakaró maszk használatát. Emellett az egyetem a tanév elején - egy anonim kérdőív segítségével - felméri a koronavírus elleni átoltottság szintjét, majd ezt hetente megismétli. Az intézmény informatikai karán pedig egy igen sajátos megoldást választottak: az "A" héten a hallgatók egyik fele a tantermekben, a másik fele pedig online hallgatja az órákat, a "B" héten pedig cserélnek. Ettől csak speciális esetekben, az oktatóval egyeztetve, fix csoportokban térhetnek el.

Országos szinten valószínűleg nem lesz nagyon erős a koronavírus-járvány negyedik hulláma , regionális szinten viszont bizonyos helyeken nagy lehet a baj - véli egy hazai szakértő.

Van olyan egyetem is, amely konkrét létszámkorlátokat vezetett be. A Budapesti Corvinus Egyetemen például a magyar nyelvű képzéseken a 150, az angol vagy német nyelvűeken a 60 főnél nagyobb előadásokat kizárólag online tarthatják meg, míg a Budapesti Gazdasági Egyetemen már az 50 főnél több hallgatót vonzó órákat is csak interneten keresztül követhetik.

Van, ahol továbbra sincs szigor

A Semmelweis Egyetemen az orvos- és egészségtudományi képzéseken személyesen tartják meg mind az elméleti előadásokat, mind a klinikai gyakorlati órákat. Mivel az egészségügyi intézményekben még mindig kötelező a maszkviselés, a klinikai gyakorlati órákon az orvosoknak és a hallgatóknak is el kell takarniuk az arcukat, az előadásokon azonban ez nem elvárás. A Károli Gáspár Református Egyetemen szintén nem kötelező a maszkviselés.

A Pécsi Tudományegyetem nem szeretne a kormányzati járványügyi előírásoknál és javaslatoknál szigorúbb intézkedéseket bevezetni, jelenléti oktatással tervezi végigvinni a 2020/2021-es tanév őszi félévét. De szükség esetére azért van forgatókönyvük a hibrid vagy online oktatásra való átálláshoz is. Ugyanígy van ezzel a Szegedi Tudományegyetem is.

Lassabb, elhúzódó lehet a koronavírus-járvány negyedik hulláma, és elsősorban az oltatlanokat érinti majd - hívta fel a figyelmet Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

A frontális felhőzet csak lassan halad kelet felé, ezért az ország keleti felén alapvetően száraz és napos idő várható a fátyolfelhők mellett, míg a Dunántúlon nyugat, északnyugat felé haladva egyre több és vastagabb lesz a felhőzet. A Nyugat-Dunántúlon tartós eső várható, ott kiadós mennyiség is hullhat, az összefüggő csapadékzóna lassan araszol kelet felé. Előterében kialakulhatnak záporok, emellett a déli, délnyugati országrészben egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Az ország nyugati felén megélénkül, a nyugati tájakon megerősödik az északnyugatira forduló szél, míg keleten döntően mérsékelt marad az alapvetően déli légáramlás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 29, de a Dunántúl északnyugati felén ennél jóval alacsonyabban, 14 és 20 fok között alakul, a nyugati határ mentén reggel, délelőtt áll be a maximum-hőmérséklet. Napközben melegfronti hatás dominál, amely főként a keleti országrészben érezteti majd hatását.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra