Bíznak az oltásokban az európaiak

Az Európai Unió állampolgárainak háromnegyede szerint a vakcinák beadása vethet csak véget a járványnak - derült ki egy friss felmérésből. Mindössze a megkérdezettek 9 százaléka utasította el az oltást.

Az európaiak 75 százaléka szerint az oltás az egyetlen módja a koronavírus-járvány felszámolásának - derült ki az Eurobarométer csütörtökön közzétett gyorsfelméréséből. Az Európai Unió közvéleménykutató intézetének ez év márciusában végzett kutatása azt mutatja, hogy a 25 ezer válaszadó 67 százaléka már be van oltva, vagy regisztrált az oltásra, és csupán a megkérdezettek 9 százaléka - főként a 15-24 év közötti korosztályból - utasította el a vakcinációt. Az elemzés szerint a 45 év alatti korosztályban vannak a legtöbben, akik még nem döntötték el, hogy beoltatják-e magukat.

Bajt jelez, ha nincs mellékhatása az oltásnak? A COVID-19 elleni oltási kampány kapcsán gyakran elhangzik, hogy a vakcinák beadását követő mellékhatások jellemzően csupán azt jelzik, beindult az immunválasz, azaz az oltóanyag működik. Kell-e azonban aggódnunk az oltás hatékonyságát illetően, ha egyáltalán nem tapasztalunk mellékhatásokat? Kattintson a részletekért!

Jelentős az eltérés a tagállamok között

A felmérésből kitűnik, hogy az oltási hajlandóság terén a tagállamok között jelentős eltérések vannak. Spanyolországban volt a legmagasabb - 81 százalék - az aránya azoknak a válaszadóknak, akik szerint az oltás nélkülözhetetlen a járvány felszámolásához, míg Lettországban csupán 31 százalék tulajdonított ennek jelentőséget. Magyarországon a megkérdezettek 62 százaléka szerint elengedhetetlen a vakcináció, ugyanakkor a megkérdezettek 53 százaléka aggodalmát fejezte ki az oltás esetleges mellékhatásaival kapcsolatban, és 64 százalék szerint az oltóanyagokat még nem tesztelték kellőképpen.

Az európaiak háromnegyede bízik a vakcinákban. Fotó: MTI/Balázs Attila
Az európaiak háromnegyede bízik a vakcinákban. Fotó: MTI/Balázs Attila

Az elemzés arra is rávilágított, hogy az összes válaszadó 70 százaléka szerint az EU kulcsszerepet játszott a vakcinákhoz való hozzáférés biztosításában. Ez az arány a máltaiak között volt a legmagasabb, míg Magyarországon volt a legnagyobb azon válaszadók aránya, akik egyáltalán nem értettek egyet ezzel az állítással. A véleménynyilvánítók többsége, 47 százaléka kifejezetten elégedett volt azzal kapcsolatban, ahogyan az EU kezelte az oltási stratégiát. E tekintetben Németországban volt legalacsonyabb, csupán 5 százalékos az elégedettségi arány.

A szúrás helyén jelentkező enyhe fájdalom és duzzanat természetes reakciónak számít egy védőoltás beadatása után. A tapasztalatok szerint azonban a koronavírus-vakcina hatására furcsa mellékhatások is jelentkezhetnek: felerősödhetnek például egy már meglévő betegségünk tünetei, de akár a hormonháztartásunk is teljesen felborulhat. Minderről részletesebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +12 °C

A fátyol-, és gomolyfelhők mellett napos idő lesz. Főként a Duna vonalától keletre elszórtan várható zápor, zivatar, de a Dunántúlon is kialakulhat néhány csapadékgóc. A déli, délnyugati szelet több helyen élénk, zivatarok környezetében erős, esetleg viharos lökések kísérhetik. Késő estére 13 és 20 fok közé hűl le a levegő. Kedden érkezik a következő front, addig nem kell fronthatásra számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra