Az ebolát így lehet túlélni

A Kongói Demokratikus Köztársaság klinikáin kezelt ebolás páciensek kétharmada túléli a veszélyes betegséget - közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

A WHO szerint az ebolás betegeket kezelő egészségügyi központokba szállított 1555 páciensből ezren meggyógyultak. Ugyanakkor a legfrissebb adatok szerint a tavaly kirobbant ebolajárványnak eddig 3198 fertőzöttje volt, és közülük 2137-en meg is haltak.

ebola, ebolajárvány, túlélési esélyek, ebolafertőzés, kórházi kezelés
A klinikákon meg tudnák menteni a betegek többségét. Fotó: iStock

Ezért halnak meg ennyien

A magas halálozási ráta hátterében az áll, hogy a fertőzöttek többségét nem viszik el a klinikákra a hozzátartozók. Az út ugyanis nemcsak nagyon hosszú, de veszélyes is, hiszen az ország keleti felét különböző fegyveres csoportok tartják rettegésben. Ezek a konfliktusok azonban a járvány feltartóztatását célzó erőfeszítéseket is hátráltatják.

Ebola: van esély a túlélésre? A válaszért kattintson ide!

Emellett az emberek az orvosi személyzettel szemben is nagyon gyanakvóak. Ezért a megfelelő egészségügyi intézmények helyett az emberek inkább a hagyományos gyógymódokat alkalmazó "gyógyítókhoz" fordulnak. Ez viszont csak tovább segíti a fertőzés terjedését. "Erősebben kell azon dolgoznunk, hogy bizalmat építsünk és terjesszük az üzenetet, miszerint lehetséges túlélni az ebolát , és mi azért vagyunk itt, hogy ez így is történjen" - jelentette ki Matshidiso Moeti, a WHO afrikai részlegének vezetője.

A legsúlyosabb járvány

Az eddigi legsúlyosabb ebolajárvány legalább 11 ezer ember életét követelte 2013 és 2016 között Nyugat-Afrikában. A mostani járványt pedig - amely tavaly augusztusban tört ki Kongó keleti felében - már most a második legpusztítóbb ebolajárványnak tartják. A WHO szerint a 2013-2016-os járvány idején a klinikákon kezelt pácienseknél a halálozási arány 50 százalékos volt, míg a mostaninál 34 százalékos.

A vírust 1976-ban, a Kongó keleti felében található Ebola folyó melletti településeken észlelték először. Természetes hordozói egyelőre nem ismertek, de az a legvalószínűbb, hogy a denevérek terjesztik. A kór fertőzött ember vagy állat vérével vagy testnedvével való közvetlen érintkezés által terjed. A betegség súlyos vérzéssel jár, a halálozási arány egyes esetekben akár 90 százalékos is lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra