A zikavírus miatt már a méhek is retteghetnek

Dél-Karolina államban, a summerville-i Flowertown méhfarmon 46 kaptárban 2,5 millió méhet pusztított el a Zika-vírus miatti félelemből tartott moszkitóirtás.

A méhek az emberek számára legfontosabb rovarok, mert a haszonnövények beporzásában nélkülözhetetlenek. Ezért az emberi tevékenység hatására való pusztulásuk különösen rossz hír. Észak-Amerikában a nikotinszármazékokat tartalmazó növényvédő szerek már hatalmas pusztítást végeztek e hasznos rovarok között, s a mostani eset arra figyelmeztet, hogy az átgondolatlan akciók még mindig mekkora fenyegetést jelentenek a méhekre, és rajtuk keresztül az emberekre is.

A Flowertown farm egyik dolgozója szerint – írta a The Washington Post – olyan volt a permetezés után a kaptárak között sétálni, mintha temetőben járt volna az ember. Elsőre egyébként nem a rovarirtásra gyanakodtak, hanem az úgynevezett kaptárelhagyásra: ilyenkor az egy kaptárban élő méhek száma gyorsan, váratlanul és katasztrofális mértékben lecsökken. Ám később, a talajból vett mintákból a Clemson Egyetem tudósai kimutatták a méreganyagot.

A Zika-vírus a flavivírusok csoportjába tartozik, tehát ugyanoda, ahova a Dengue-láz és a sárgaláz kórokozója is. Magát a vírust is minden ilyen betegségnél ugyanazok a a tigrisszúnyogok, és egyiptomi csípőszúnyogok terjesztik. Ezek nálunk nem jellemzőek. A betegséget először majomból mutatták ki, vélhetően arról hurcolta át a szúnyog emberre. Részletek!

Dorchester megye hadat üzent a zikavírus hordozójának számító moszkitóknak, miután több tucat utazással kapcsolatos esetet regisztráltak Dél-Karolinában. Eddig a lárvákat irtották, most azonban drasztikusabb módszerhez nyúltak: múlt vasárnap reggel a Naled nevű rovarirtóval permetezték be a vidéket. A szert 1959 óta használják, emberekre nem ártalmas, ám amint hozzáér a moszkitókhoz, megöli azokat. Azzal azonban nem számoltak, hogy a méhekkel is ugyanez a helyzet.

A megyei hatóságok egyébként azt állítják, figyelmeztették a lakosságot egy múlt pénteki újsághirdetésben és múlt szombati Facebook-posztban is, ám a méhészek nem így érzik. Kedden a helyi hatóság is elismerte a tömeges méhpusztulást, sajnálva a dolgot. Rovarirtó szert egyébként éjszaka szoktak permetezni olyan helyeken, ahol méheket tartanak, mert akkor az állatok nem járják a virágokat pollent gyűjtögetve.

Európában is „divat” a méhek mérgezése. Ugyan az Európai Unió betiltotta a méhpusztulással összefüggésbe hozható, neonikotinoid-alapú növényvédő szerek használatát, a méhekre ártalmas szerek egyikének betiltása nem oldja meg a problémát. A rovarölő szerek és a méhpusztulás közötti kapcsolat ugyanis igen összetett, és a kutatók folyamatosan dolgoznak az okok felkutatásán.

Forrás: mno.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra