Szemünk igazi fénye, a könny

A száraz szem nem lélektelenséget jelöl, hanem komoly betegséget is.

- A szemet finom könnyhártya borítja, ha ez nem lenne, látni sem tudnánk. Az sem mindegy, milyen összetételű és mennyiségű ez a könny, hiszen óriási szerepe van a szemgolyó "táplálásában", az oxigén biztosításában. Senki sem gondolná, milyen értékes testnedvünk a könny, mennyi mindentől megóv bennünket! Azonnal reagál, ha például idegen anyag kerül a szemünkbe, szinte kimossa azt, és antibakteriális, antivirális hatóanyagaival óv a fertőzésektől is. Népbetegségnek számít ma már az úgynevezett száraz szem tünetcsoport, s csak nagyon kevesen tulajdonítanak ennek jelentőséget. Sokan eldöntik magukban: nekem nincsenek könnyeim, s nem is gondolnak arra, hogy látászavaraikat, nem egyszer komoly fájdalmaikat éppen a könny hiánya okozza. Különböző szembetegségek "előszobája" lehet a szárazszeműség, az úgynevezett sicca. Civilizációs tünetcsoportnak nevezik az okokat. Magyarországon a negyven év feletti lakosság mintegy egyharmadát érinti ez a tünet, s különösen a nők a veszélyeztetettek. Nincsenek biztonságban a fiatalok sem, hiszen a szárazszeműség kialakulásában ellenség a számítógép. Sokan töltenek naponta több órát a monitorok előtt, s a munka végeztével úgy érzik, mintha homokot szórtak volna a szemükbe. S hány gyerek játszik órákon át az elektronikus játékokkal?

- A megfeszített figyelem nem csak a számítógép-használóknál jelenthet aggályt. Veszélyeztetettek a sofőrök, akik hosszú órákon keresztül ülnek a volán mögött, és nincsenek jó helyzetben a városlakók, a szennyezett levegő is nagyon ártalmas. Az UV-sugárzás és a légkondicionálás is rizikótényező, de okozhatja a szárazszeműséget a túlságosan kevés alvás, a különféle antidepresszáns és vízhajtó gyógyszerek. Egyes allergiák is csökkentik a könny termelődését, s vannak olyan alapbetegségek, például az autóimmun baj, amelynek velejárója a szárazszeműség. A tudósok szerint azonban a legalapvetőbb ok az A-vitamin hiánya.

A negyven év feletti nőknél a hormonális változások is okai lehetnek a szárazszeműség kialakulásának. A könnyhiány vagy a nem megfelelő összetételű testnedv veszélyezteti a szem egészségét, s az út vége a látás erős romlása.

- Hallottam már olyan panaszt a betegemtől, mennyire zavarja őt, hogy túl sokszor pislog. Pedig hát a pislogás a szervezet védekező mechanizmusa, ilyenkor a szem könnyel borítódik, s kialakul a védelem. Biztosan sokan felfigyeltek már arra, milyen nehéz hosszú ideig pislantás nélkül figyelni a világba. Például fényképezésnél éppen akkor pislantunk bele a gépbe, amikor az elkattan. Nos, ez a normális reakció! Mit tehetünk a száraz szem ellen?

Nincs ok arra, hogy kétségbeessünk, ha megfelelő ismeretekkel rendelkezünk. A legfontosabb, hogy kerülni kell a kiváltó okokat, s erre jó tanácsokat kaphatunk a szemorvostól. Ha ezek nem hatásosak, akkor a hiányzó vagy nem megfelelő összetételű könnyet pótolni kell, s ez bizony akár életünk végégig is tarthat. Nem mindegy, milyen műkönnyet használunk, ennek olyannak kell lennie, amely a legjobban hasonlít a természetes testnedvre, tartalmazza mindazon anyagokat és elektrolitokat. Egy bizonyos szemcsepp hasonlít leginkább az igazi könnyhöz, polividiontartalma finom bevonatot képez a szemgolyón, és óvja azt. Az ionok pedig jótékonyan befolyásolják a szaruhártya vastagságát, s a hámsejtek egymáshoz való kötődését. A szemcsepp vény nélkül kapható. Súlyosabb esetekben, amikor a szem kiszáradása valamilyen betegség kísérőtünete, akkor a tartósabb hatás elérése érdekében tanácsos gélt használni, amely A-vitamint is tartalmaz, s megakadályozza az elszarusodást. A gélt szakorvos írja fel, használatát rendszeresen ellenőriztetni kell.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra