Amikor a kávé illata olyan undorító, mint az égő szemété

Létezik egy különös betegség, amelynél a páciensek torz módon érzékelik a szagokat. Most kiderült, hogy ennek mi lehet az oka.

A parózmia, azaz a torz szagérzékelés egy ritka szaglászavar, amely egyénenként eltérő módon, különféle – esetenként kellemetlen – szagok érzékelésével jár együtt. Ilyenkor általában teljesen más szagokat érzékel a beteg, mint amit indokolt volna. Például a kávé illata olyan undorító lehet a számára, mint az égő szemét. A tünetek leggyakrabban a kávé, hagyma, fokhagyma, csirke, zöldpaprika illatánál jelentkeznek.

A parózmiában szenvedők számára a kávé illata olyan undorító lehet, mint az égő szemét. Fotó: Getty Images
A parózmiában szenvedők számára a kávé illata olyan undorító lehet, mint az égő szemét. Fotó: Getty Images

A parózmia a COVID-19 fertőzés egyik szövődményeként is felbukkant, amennyiben az illatok mellett az ízeket is torzan érzékelték a betegek. Például a csirke húsát fémes ízként és illatként azonosították, amelynél utóbbi még a ruhaöblítő szagát is képes volt elnyomni. Most brit kutatók felfedezték a titkát, hogy a parózmiás betegek számára miért undorító bizonyos ételek és italok illata. Érdekes módon éppen a kávé vezette el őket a megoldásra.

A kutatók azt találták, hogy a kávéban található erős szagmolekulák kiváltják a parózmiához társuló undorérzetet. Ilyen vegyület például a 2-furánmetanetilát, amely jellegzetes égő szagot indukál a betegekben, míg a kontrollcsoportnál nem váltott ki ilyen hatást.

A kutatók szerint ez arra utal, hogy az undorító szagérzés nemcsak a „fejben létezik”, hanem összefüggésbe hozható az egyes élelmiszerekben található vegyületekkel.

Feltételezésük szerint, a parózmikus élmény a központi idegrendszer zavara és az ételekben található szagmolekulák kombinációjaként áll elő. A kutatók hozzátették: eredményeik megcáfolják az eddigi tudományos konszenzust, miszerint kizárólag a központi idegrendszer zavara felelős a mindennapi ételek torz érzékeléséért és a hozzá kapcsolódó undorérzetért.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra