Új gyógyszer a mielodiszpláziás szindróma ellen

Egy új gyógyszer jelentősen növeli azoknak a betegeknek a túlélési arányát, akik egy olyan csontvelő betegségben szenvednek, amelyből gyakran alakul ki akut mieloid leukémia (AML).

Mostanáig nem létezett semmilyen kezelési mód a mielodiszpláziás szindrómának (MDS) nevezett betegségre a csontvelő-átültetésen kívül, amely viszont csak a betegek néhány százaléka esetében kivitelezhető.

A mielodiszpláziás szindróma olyan betegségcsoport, amelyet abnormális csontvelői sejtek termelése jellemez. Az MDS-ek közös jellemzője, hogy nem képződik megfelelő számú normális sejt. Ez vérszegénységhez, fertőzésekhez és gyakori, nagyfokú vérzésekhez vezet.

A párizsi egyetemen Pierre Fenaux vezetésével végzett klinikai kísérletekben 358 magas kockázatú MDS-ben szenvedő beteget osztottak két csoportra. Az egyik csoport azacitidin injekciókat kapott havonta hétszer, fél éven át. A többi 179 beteg véletlenszerűen valamilyen hagyományos kezelést, köztük a betegek számára legjobb úgynevezett támogató vagy más néven tüneti kezelést, illetve intenzív kemoterápiás kezelést kapott. Ezt követte egy átlagosan 21 hónapos utókezelés.

Összesítésben az azacitidint szedő betegek több mint kilenc hónappal tovább éltek, mint a hagyományos kezelésben részesülők.

Az új gyógyszer jótékony hatása már három hónap múlva láthatóvá vált, és a kutatók úgy becsülik, hogy kétéves kezelést követően a túlélési arány a gyógyszerrel megduplázható. A gyógyszer az akut mieloid leukémia kialakulását és hat hónappal késleltette, és a szabványos kezelésekhez képest növelte a teljes és a részleges remisszió esélyét.

A többi kezeléshez hasonlóan ez esetben is jelentkeztek mellékhatások. A súlyos vérrendellenességek gyakorisága valamivel nagyobb volt, mint a legjobb kezelésben részesülő betegek esetében, ugyanakkor alacsonyabb, mint a kemoterápián átesett páciensek esetében.

"A vizsgálat eredménye azt mutatja, hogy az azacitidin jelentősen meghosszabbítja az általános túlélést. A gyógyszernek referenciakezelésként kell szolgálnia az ebben a betegségben szenvedő páciensek többségénél" - áll Fenaux közleményében.

A tanulmányt a brit orvosi folyóirat, a The Lancet Oncology közölte le.

Copyright AFP [2009] / Translation Medipress

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra