Onkológiai szótár

Sorozatunkban áttekintjük az onkológia fontosabb szakkifejezéseit. Közérthető módon végigvesszük a gyógyszercsoportok, a szövettani paraméterek, a vizsgálómódszerek, a kórisme legfontosabb és leggyakrabban használt szakkifejezéseit.

Hazánk kis ország, így kevés területen mondható el, hogy a világ élvonalába tartozunk. Tény viszont, hogy Magyarország a `70-es évek óta világelső a lakosság számarányára vetített daganatos halálozások számában. Míg a daganatos eredetű halálozási arány a fejlett országokban csökkenő tendenciát mutat, addig hazánkban továbbra is emelkedik. Így elmondható, hogy a daganatos megbetegedés ma népbetegség Magyarországon. Hasonlóképpen előkelő helyet foglalunk el az alkoholos eredetű májbetegségek, az öngyilkosságok, a szív- és érrendszeri betegségek, stb. statisztikai "versenyében". Mindebből látható, hogy az olimpiai mozgalom alapeszméjét kifejező coubertini jelmondat, miszerint "Nem a győzelem, hanem a részvétel a fontos" bizonyos egészségügyi statisztikák szempontjából úgy módosítandó, hogy "nemhogy a győzelem, de a részvétel sem fontos".

Ma a daganatos beteg vagy hozzátartozói kevés helyen tudnak utánanézni, hogy a zárójelentésben szereplő egy-egy kifejezés mit is jelent valójában. Az orvos számára törvény írja elő a tájékoztatás kötelezettségét. A gyakorlatban azonban ez sokszor csak néhány perces, nem feltétlenül részletekbe menő, futtában lebonyolított beszélgetést jelent. Ilyen körülmények között még az átlagosan szorongó beteg is elfelejti az orvosnak feltenni szándékozott kérdéseinek legalább a felét. Ráadásul, a betegnek sok esetben írásban kell beleegyeznie különféle beavatkozásokba, kezelésekbe. Tapasztalataim szerint sok beteg jelentkezik daganatellenes kezelésekre úgy, hogy betegségeinek rosszindulatú természetével nincs tisztában. Erre a helyzetre van ugyan magyarázat (orvosok túlterheltsége, stb.), mentség azonban nincs. Egy "onkológiai szótár" - reményeim szerint - sok betegnek segíthet megtalálni a választ kérdéseire. IX. évf./ 4. szám.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra