Miért nehéz leszokni?

Az első szálra mindenki emlékszik még. Ha azóta megrögzött dohányossá vált az illető azért, ha pedig még a füst látványa is undorral tölti el, hát azért. Azzal kapcsolatban, hogy kiből lesz láncdohányos, sok elmélet született már. Legutóbb japán kutatók fedezték fel a gént, mely a nikotinfüggőséget okozza.

Való igaz, hogy a nikotin agyműködésünket is befolyásolja. Nem mellékesen pedig olyan anyag, mely képes elérni, hogy később ismét rágyújtsunk, fokozza a cigaretta utáni vágyunkat.

A biológiai tényezőkön túl a dohányzás fennmaradását segíti a napi rutin kialakulása is. Mindannyiunk számára ismerős az érzés mennyire nehéz dohányosként lemondanunk egy cigaretta mellett elfogyasztott kávéról, vagy a vasárnapi ebéd utáni kellemes füstölgésről, a munkahelyi, baráti körben való rágyújtásról.

A valóság azonban az, hogy miközben a nikotin által keltett függőségünk mámorában egy-egy újabb cigaretta után nyúlunk, a legkevésbé sem gondolunk a káros anyagok mellékhatásaira. Mindannyian ismerjük a dobozokon található feliratokat, egyiken-másikon talán jót is derültünk már.

Egy percre azért gondoljunk bele, hogy a dohányfüstben 60 olyan anyag található, mely képes rákot okozni egy emberben.

A folyamat azonban nem megállíthatatlan, nézzük miért érdemes leszoknunk? 8 füstmentes óra után szervezetünk eléri azt a szintet, hogy képes megfelelően gondoskodni a működéséhez szükséges oxigén szállításáról.

Különösen kitartó egyének 24 óra elteltével elérhetik, hogy esetükben a szívinfarktus esélye csökken.

Két hét és három hónap közt fokozatosan javul vérkeringésünk és tüdőnk működése.

1 és 9 hónap közt élvezhetjük a felszabadult levegővételt, tüdőnk öntisztulása megkezdődik, vége a légszomjjal teli, zihálós időszaknak. Most már bátran választhatjuk a lépcsőt, a lift helyett.

1 év elteltével a szívinfarktus esélye felére csökken dohányzó társainkkal szemben.

5 év után az agyvérzés kockázata megegyezik a nemdohányzókéval.

A tüdő- és méhnyakrák, illetve a száj, a torok, a nyelőcső, máj, a hasnyálmirigy, az epe területén megjelenő daganatos betegség kockázata 10 év elteltével csökken.

15 év után pedig a szívkoszorúér megbetegedésének és a stroke kialakulásának valószínűsége megegyezik egy soha nem dohányzó egyénével.

A cikkel kapcsolatban érdeklődjön bővebben a DohányNélkül

Dohányzásleszoktató Központban.

web:

www.dohanynelkul.hu

email:

info@dohanynelkul.hu

tel: 06 30 6319309

A hír alapjául a "Why it's been hard to quit" cikk szolgált.

orvostkeresek.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra