Korai stádiumban kimutatható lesz a rák

A baltimore-i Johns Hopkins Medicine kutatói szerint az olyan MR-vizsgálat, amely képes megmutatni a cukormolekulákat, segíthet a rák korai diagnosztizálásában, és hatékonyabbá teheti a biopsziás vizsgálatokat.

Korábbi vizsgálatokból már kiderült, hogy egy finoman hangolt MR-vizsgálat képes azonosítani a glükózmolekulákat, amint kapcsolatba lépnek a környező vízmolekulákkal. Azonban a glükóz azonosításának ez, a kutatók által korábban használt módszere egy festékanyag beinjekciózását is igényelte. Ennek pedig az volt a szerepe, hogy megfesse azokat a fehérjéket, amelyek a cukrot leadó sejtek körül vannak.

A rákbetegség esetében nemcsak a diagnózis elfogadása és a kezelések végigcsinálása rendkívül megterhelő, de a gyógyulás után a mindennapokba való visszailleszkedés is komoly nehézségeket okoz a betegeknek. Olvassa el a rák legyőzése utáni nehézségekről , és a lehetséges megoldásokról közölt cikkünket, kattintson! Az új vizsgálatban a Johns Hopkins kutatói a mucin elnevezésű fehérjék MR-képeit hasonlították össze abban az esetben, amikor jelen volt cukor a környezetükben, illetve amikor nem volt jelen cukor - azt vizsgálták, van-e különbség a fehérjék által kibocsátott jelekben. Ezek után pedig azt nézték meg, hogy megtalálják-e ezeket a jeleket négy különböző típusú, laboratóriumban növesztett rákossejt-tenyészeten. Azt találták, hogy a rákos sejtekben jóval kevesebb a mucinokhoz kötődő cukor, mint a normál sejtekben.

"Amikor a sejtek rákossá válnak, néhány fehérje a sejthártya külső felén cukrot ad le, és csökken a nedvessége. Ez talán azért lehet, mert a sejtek jobban egymás mellé tömörülnek. Ha az MR-t úgy hangoljuk, hogy lássuk vele a cukormolekulákat, akkor e fehérjék képe alapján meg tudjuk különböztetni egymástól a rákos és az egészséges sejteket" - mondja Jeff Bulte, a kutatás vezetője. Ezzel az eljárással pontos kép alkotható a rákos sejtek elhelyezkedéséről, ami azért rendkívül fontos, mert az egész daganatot föl lehet ily módon térképezni. Ilyen teljes feltérképezés a festékanyag bejuttatásával nem érhető el, a színezék ugyanis nem jut el mindenhova. A színezéket használó vizsgálatok ráadásul igen drágák is.

Jelenleg az MR-vizsgálat a legpontosabb képalkotó eljárás a daganatos betegségeknél

Az új módszert egyelőre csak laboratóriumi sejttenyészeteken, illetve egereken próbálták ki. Annak bizonyításához, hogy a módszer alkalmazható embereken is, további vizsgálatokra lesz szükség. A kutatók számára következő lépés az lesz, hogy a jó- és a rosszindulatú tumorokat meg tudják különböztetni egymástól egereken végzett vizsgálatok alapján. Ha pedig ezek a kutatások is eredményesek lesznek, lehetségessé válhat egy nagyon pontos rákdiagnosztizáló módszer, amely lehetővé teszi majd, hogy a szövetmintát olyan helyről vegyék, ahol a daganatsejtek valóban jelen vannak.

Az új vizsgálatról Medical News Today számolt be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra