Jó-e, ha a rákbeteg tudja, mennyi van hátra?
Élet rákbetegenA vastagbélrákot a legtöbb esetben az utolsó stádiumában - ilyenkor már gyógyíthatatlan - fedezik fel. Az orvos ilyenkor elmondhatja a prognózist, a betegnek azonban nem feltétlen kell ezt meghallgatnia.
Ezek az alábbiak:
- 0-dik stádium: a betegség nagyon korai szakasza, a rákos elváltozás csupán a belek legbelső szöveteiben fedezhető fel
- 1-es stádium: a rákos elváltozás itt már áthalad a vastagbél legbelső, második és harmadik rétegeibe
- 2-es stádium: a daganat átterjed a vastagbél falán
- 3-as stádium: a rákos elváltozás már érinti a nyirokcsomókat is
- 4-es stádium: a vastagbélrák áttéteket képez és megjelenik a test egyéb szerveiben is
Élet a végbélrák után
Misit 2012-ben műtötték végbélrákkal, átesett több kemoterápiás és sugárkezelésen, így azóta, még tünetmentesen is ez a betegség határozza meg mindennapjait. Ha most egy megtört, csonttá fogyott férfi képe ugrik be a rákbetegekről alkotott sztereotípiák alapján, akiből árad a negatív energia, mindenkit ki kell ábrándítanom, mert Misi - avagy Altezza, ahogy az interneten ismerik -, nem egy szokványos figura. Olvassa el cikkünket!
A prognózissal kapcsolatos valamennyi információt - a betegség várható lefolyásának és kimenetelének előrejelzését - megoszthatja a beteggel a kezelőorvos, közölheti a konkrét információkat, a várható élettartamot, a kezelések menetét, és azok mellékhatásait.
Előfordulhat az is, hogy a páciens vagy a családtagjai nem szeretnék tudni a pontos prognózist - ezt is tiszteletben kell tartani. Az ugyanis, amit az orvos ilyenkor mondhat, csak egy előrejelzés, ami nincs kőbe vésve, tehát más lefolyása is lehet a betegségnek. Így vannak betegek, akik nem is szeretnék tudni, hogy az orvos mit jósol, mert reménykednek abban, hogy meggyógyulnak. A reménykedésnek lehet alapja, hiszen minden rákos eset más. És azt sem szabad elfelejteni, hogy a helyzet változhat, a betegség lefolyásától függően a páciens élhet hosszabb vagy rövidebb ideig is.

Jó, ha a családtagok ismerik a rákkezelés folyamatát?
Ha a páciens eldöntötte, hogy mennyit szeretne tudni a betegség lefolyásáról, még egy döntést meg kell hoznia. Mégpedig azt, hogy a családtagok mennyit tudjanak a kezeléséről, a kór lefolyásáról, magáról az egész folyamatról. Vannak olyan családtagok, barátok, akik teljes körű tájékoztatást szeretnének kapni, másoknak túl felkavaró megismerni a részleteket. Ha a családtagok ismerik a prognózist, segíthetnek a kezelésre vonatkozó döntésekben. Érdemes minden esetben közölni az orvossal, hogy a családtagok hogyan döntöttek az ügyben.
A cikk a http://coloncancer.about.com összeállítása alapján készült.
Értékelje a cikket!