Ígéretes eredmény az agresszív leukémia kezelésében

A londoni Royal College munkatársai azon dolgoznak, miként tudnák megállítani a heveny fehérvérűség egy agresszív, kiújuló formáját.

A leukémia kezelésének legnagyobb problémája, hogy a betegség a leukémiás őssejtek aktiválódása következtében kiújulhat. A Cell Stem Cell oldalain bemutatott tanulmány egérkísérletes modellben ígéretes eredményekről számolt be, mely akár a megoldáshoz is elvezethet. A kutatók úgy érték el a kívánt hatást, hogy a leukémiás őssejtek két speciális, kulcsfontosságú fehérjéjét gátolták.

Ismert, hogy az őssejtek ellenállóak a hagyományos eljárásokkal, a kemo- és a sugárterápiával szemben. Emiatt hiába tűnik úgy, hogy sikerül úrrá lenni a betegségen, az a későbbiekben kiújulhat, és jóval agresszívebb formában jelenhet meg. A gyakorlatban a heveny leukémiás betegek mintegy felénél következik be ilyen epizód, és az ötéves túlélés nem haladja meg az 50 százalékot.

A munkacsoport felfedezte, hogy a leukémiás őssejtek MLL nevű génjét egy mutáció érinti. Ez a rendellenesség igen agresszív daganattal társul, és a gyermekkori fehérvérűségek 70, a felnőttkori leukémiák 10 százalékában jelen van. A Bmi1 nevű fehérje szintén alapvető a daganatos őssejtek szaporodása szempontjából, azonban a tudósok felfedezték, hogy a Bmi1 gátlása egymagában nem hatásos az őssejtek ellen, csak ha szimultán módon a Hoxa9 nevű fehérjét is gátolják. A kétszeres beavatkozást egereken sikerrel használták azon formákban, ahol az MLL mutációja jelen volt.

Eric So professzor és munkatársainak további érdeklődésében annak pontos feltérképezése áll, hogy a két szóban forgó fehérje miként járul hozzá a daganat növekedéséhez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Nagyrészt erősen felhős, a délnyugati tájakon borult lesz az ég, de az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Napközben északkelet felől elkezd szakozni, vékonyodni a felhőzet. Hazánk délnyugati felében ismétlődő jelleggel számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat nagyobb mennyiség. Az északi és keleties szél megélénkül, de záporok, zivatarok környezetében erős lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 19 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra