Időben kimutatja a szájrákot az új teszt

A Queen Mary és a London Egyetem kutatói új genetikai vizsgálatot fejlesztettek ki, amellyel a jóindulatúnak tűnő szájüregi léziókkal rendelkező betegekben kimutathatók a rákmegelőző sejtek.

A szűrővizsgálat lehetővé teszi, hogy a kockázatnak kitett betegek hamarabb jussanak kezeléshez, ami jelentős mértékben megnövelheti túlélési esélyüket. Az International Journal of Cancer internetes kiadásában közzétett tanulmány azt mutatta, hogy a kvantitatív malignitási index diagnosztikus rendszer (qMIDS) elnevezésű teszt 91-94 százalékos arányban kimutatta a rákot a 350 feji és nyaki szövetminta vizsgálatakor.

A tanulmány háttér információi szerint évente több mint félmillió dohányzás , a dohányrágás és az alkoholfogyasztás okozza. A szájüregi léziók előfordulása meglehetősen gyakori, de ezeknek csak 5-30 százalékából alakul ki rosszindulatú daganat. Korai diagnózissal a kezelés gyógyuláshoz vezethet, de eddig nem állt rendelkezésre olyan szűrővizsgálat, amely kimutatta volna, mely lézió válik rákossá.

A dr. Muy-Teck Teh vezetésével kifejlesztett qMIDS teszt 16 gén szintjét méri, amit egy diagnosztikus algoritmus segítségével "malignitási indexszé" alakít át, amely számszerűsíti annak kockázatát, hogy a lézió elrákosodik-e. A teszt kevésbé invazív, mint a kórszövettani módszerek, mert csupán egy 1-2 milliméteres szövetdarabra van szükség hozzá, az eredmény pedig három órán belül kiderül, nem úgy, mint a hagyományos szövettan esetében, amire akár egy hetet is kell várni.

Bár az igazoló vizsgálat azt bizonyítja, hogy a qMIDS működő diagnosztikai teszt a rák korai kimutatásában, további klinikai kísérletekre lesz szükség ahhoz, hogy kiderítsék a szűrés hosszú távú klinikai előnyeit a szájdaganatokra vonatkozóan. Mivel a teszt a FOXM1 génen alapul, amely fokozottan kifejezett számos daganattípus esetében, további fejlesztés segítségével a rák egyéb típusainak kimutatására is felhasználható lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra