Hatvanezer új rákost diagnosztizálnak évente

A kilencvenes évek vége óta folyamatosan csökken a rákos megbetegedések okozta halálozások száma Magyarországon, de még mindig évente 50-60 ezer új beteget regisztrálnak. 2006-ban 34 ezren haltak meg valamilyen daganatos betegségben.

A magyar statisztikai adatok szerint a vezető daganatos halálok a tüdőrák, ezt követi a vastagbél- és végbélrák, az emlő-, gyomor-, prosztata- és szájüregi rák okozta halálozás - mondta Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója a rák világnapján. A főigazgató szerint szájüregi rákok okozta halálozás az utóbbi években többszörösére emelkedett, aminek elsődleges oka a dohányzás, az alkoholizmus, a rossz szociális helyzet és a nem megfelelő szájhigiéné.

A szűrésekkel és a megelőzéssel kapcsolatban Kásler Miklós elmondta: úgynevezett népességszintű szűrést végeznek méhnyakrákra és emlőrákra. Vastag- és végbélrákra modellszűrések történtek - tette hozzá -, ezen vizsgálatok kiterjesztése érdekében folyamatosak az egyeztetések a tiszti főorvosi hivatallal, valamint a szaktárcával. A professzor elmondása szerint a vizsgálati módszerek alkalmazásában eltérések vannak egyes orvosok között.

A főigazgató fontosnak tartotta, hogy a daganatos betegeket centrumokban kezeljék, ahol a különböző diagnosztikai és terápiás eszközök és a szakembergárda egy helyen elérhetők. "Deklarálni kellene a centrumokat, a törvény erejénél fogva kellene kötelezni a centrumokat az onkológiai teamek működésére, ami azt jelenti, hogy patológus, onkológus, képalkotó diagnoszta, sebész, sugárterapeuta együttesen értékeli a leletet és határozza meg a beteg további kezelését" - fogalmazott. Belgiumi példát említve a professzor megjegyezte: amennyiben ott a beteget nem onkológiai orvoscsoport javaslata alapján kezelik, akkor a biztosító nem fizeti ki a kezelést.

Az idén nyolcadik alkalommal megrendezett rák világnapi eseménysorozat központi témája a vastag- és végbélrákos megbetegedés. Az orvos-beteg találkozásra is lehetőséget adó rendezvény előadásaiban szó esett a környezet szerepéről és a társadalmi szerepvállalásról is.

Párizsban 2000. februárjában világkonferenciát tartottak a rák legyőzéséért. A résztvevők február 4-én írták alá az Párizsi Chartát, amely világméretű összefogásra szólít fel a daganatos betegségek ellen. Ennek emlékére a konferencia február 4-ét a rák világnapjává nyilvánította.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Óriási változás jön az egészségügyben: íme az új miniszter, Hegedűs Zsolt tervei
Egyre többen cserélik le a mosogatószivacsot – Baktériumtanya helyett ez az új kedvenc a konyhákban
Zsírmáj ellen hatásos: egyetlen vitamin képes kitisztítani a májat
Karikó Katalin az egészségügyi miniszter tanácsadója lesz – Ezzel a feltétellel vállalta
Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +8 °C

A felhősebb részeken is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet, és napközben a fátyol-, illetve a képződő gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Helyenként fordulhat elő záporeső, elvétve zivatar is lehet. Csapadékra az Észak-Dunántúlon a legkisebb az esély. Az északias szelet kevés helyen kísérhetik élénk lökések.A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között várható. A hét folyamán ismét már-már nyáriasra fordul az időjárás, fronthatás nem várható ezekben a napokban.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismernéd a leggyakoribb tápanyaghiányt? – Teszteld a tudásod! A vashiány és a vérszegénység sokszor alattomosan alakul ki: a tünetek enyhék, könnyen másra fogjuk őket, mégis komoly hatással lehetnek a mindennapokra. Vajon mennyire ismered fel a figyelmeztető jeleket?
kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!