Áttörés jöhet a leghalálosabb rák kezelésében

Egy New York-i kutatócsoport azonosította azt a fehérjét, ami beindítja és felgyorsítja a hasnyálmirigy-daganat kialakulását. Céljuk, hogy a betegség mielőbbi stádiumában diagnosztizálható legyen.

A hasnyálmirigyrák a daganatos megbetegedések egyik legagresszívebb fajtája. Nem könnyű diagnosztizálni, és csak akkor mutat tüneteket, amikor sok esetben már késő. Az elmúlt harminc évben Európában duplájára nőtt a hasnyálmirigyrákban elhunytak száma, ez a kontinens legpusztítóbb rákfajtája, ráadásul nálunk okozza a legtöbb ember halálát a betegség. 

hasnyálmirigyrák, daganat, diagnózis, kutatás
A hasnyálmirigyrák diagnózisát nem könnyű felállítani, mivel a tünetek csak igen későn jelentkeznek. Fotó: Getty Images

Egy fehérjemolekula a felelős

A betegség okainak, lehetséges kezelésének kutatása lassú folyamat, ám a közelmúltban kifejlesztettek egy apró eszközt, amely közvetlenül a hasnyálmirigy-daganatba juttatja a gyógyszereket, amik így csökkentették annak méreteit. Tavaly pedig egy másik kutatócsoport olyan molekulát fedezett fel, amely célzottan támadja és elpusztítja a hasnyálmirigyrák rosszindulatú sejtjeit. Bár ezek valóban ígéretes eredmények, a hasnyálmirigyrákra továbbra sincs végleges gyógymód.

A korai diagnózishoz azonban most közelebb került egy kutatócsoport: a New York-i Cold Spring Harbor Laboratory csapatának sikerült ugyanis megtalálnia azt a fehérjét (SRSF1), amely elindítja és felgyorsítja a hasnyálmirigy-tumorok kialakulását. Az SRSF1 szintjének a szervezetben egy bizonyos szinten kell maradnia, és egy sor gén, illetve fehérje dolgozik együtt, hogy ezt elérjék. Ám ez a folyamat  számos tényező miatt szabálytalanná válhat, ilyenkor pedig gyulladás alakul ki, ami gyakran a hasnyálmirigyrák úgynevezett exokrin daganat típusához vezethet. Ez a rák legagresszívebb és leggyakoribb típusa.

A hasnyálmirigyrákot sokszor túl későn fedezik fel, amikor már nem hatásos sem a kemoterápia, sem a műtét. Ám ha megértjük a betegség genetikai mechanizmusait, akkor korábban felismerhető lesz és új terápiákat is be lehet majd vetni – fogalmazott Adrian Krainer kutató.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Többnyire erősen felhős ég mellett kezdetben a Dél-Dunántúlon, később az ország nyugati, délnyugati felén máshol is várható zápor. A délkeleti szél több helyen élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 8 és 14 fok között várható, ennél hidegebb az Alföld és az Északi-középhegység szélárnyékos részein lehet. Fronthatással nem kell számolni, úgyhogy végre egy nap igazi pihenés jut az arra érzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra