A rosszindulatú csontdaganat jelei

Húsz-harminc évvel ezelőtt az elsődleges csontdaganatok rendszerint a végtag amputációjával végződtek, az elmúlt 30 évben a sebészet és az onkológia fejlődésével vált lehetővé a végtagok megtartása - mondta el Perlaky Tamás, a Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinika tanársegédje.

Mint mondta, a végtagok esetén a problémát a kialakuló csonthiány okozza, egy végtag ugyanis csak akkor tartható meg, ha pótolni tudják a hiányt, amely a daganat eltávolítása miatt keletkezett. Ez a pótlás vagy protézissel, implantátummal történik, vagy pedig biológiai rekonstrukcióval, valamilyen csont átültetésével.

csontdaganat daganat daganatok protézis csonthiány csontátültetés
A csontdaganat legjellemzőbben a térd tájékán jelenik meg

Hozzátette, hogy az átültetett csont lehet a beteg saját csontja, például a szárkapocscsont jelentős része komolyabb következmények nélkül eltávolítható és más helyre átültethető. Perlaky Tamás elmondta azt is, hogy a csontdaganat legjellemzőbben a térd tájékán jelenik meg, a combcsont alsó vagy a lábszárcsont felső végén, de gyakori a megjelenése a felkarcsont felső végében, illetve a medencén is. Elmondta, hogy a rosszindulatú csontdaganatok figyelmeztető jele a sérülés nélkül megjelenő, tartós fájdalom.

Szólt arról is, hogy a leggyakoribb rosszindulatú csontdaganatok gyermek- és fiatal felnőttkorban jelentkeznek elsősorban, idősebb korban, felnőtteknél pedig jellemzően áttétes, másodlagos daganatok fordulnak elő jelentős számban. Felnőtteknél általában protézissel pótolják a csonthiányt, a fiataloknál pedig inkább a biológiai rekonstrukcióra törekednek.

Megjegyezte, hogy az elsődleges csontdaganatok összességében a többi daganattípushoz képest nem túl gyakoriak, az összes rosszindulatú daganat 1 százalékát adják. Ez Magyarországon 30 esetet jelent évente, a másodlagos daganatok viszont jóval gyakoribbak.

Betegség, amely a csontokat deformálja A kondroszarkóma az egyik leggyakoribb csontdaganat, de még így is csak néhány embert érint évente Magyarországon. Kezelésében kulcsfontosságú a korai felismerés. A kondroszarkóma egy csontból kiinduló rosszindulatú daganat . Az oszteoszarkóma után a kondroszarkóma a második leggyakoribb csontszarkóma, de még így is nagyon ritka: egymillió emberből évente 0,5-1 új érintettje van. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon évente 5-10 új beteget fedeznek fel az orvosok. Jellemzően a hosszú csöves csontok epifizisében és metafizisében, a lapos csontokban és a medencecsontokban alakul ki, 20 és 70 év között szinte minden életszakaszban előfordulhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +15 °C
Minimum: +9 °C

Többnyire borult idő várható, majd a déli, kora délutáni óráktól az ország északkeleti felén vékonyodhat, szakadozhat a felhőtakaró, és rövidebb időre a nap is előbukkanhat. Szitálás, kisebb eső előfordulhat az országban akár több helyen is. Az általában északnyugati, nyugati irányú szelet a Dunántúl északnyugati részén élénk, olykor esetleg erős lökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 13 és 19 fok között várható. A térségünk fölé helyeződő ciklon miatt továbbra is mind a hideg-, mind pedig a melegfrontra érzékenyek szervezetét megterheli az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra